Częścią ćwiczeń była gra decyzyjna na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ponadto w trakcie akcji służby zabezpieczały m.in. ulice, skrzyżowania i wiadukty. Do tego zorganizowano ewakuację bloku i przedszkola, w jednym z podziemnych garaży postawiono zaporę przeciwpowodziową, a na ulicy wybudowano wał z worków napełnionych piaskiem.


Ćwiczono też holowanie autobusu i usuwanie konarów drzew np. z torów kolejowych. - Ćwiczenia pozwolą nam lepiej przygotować się do sytuacji, gdy w naszym mieście wystąpią ulewne deszcze - mówi, cytowany w komunikacie, prezydent Białegsotoku Tadeusz Truskolaski.

Do końca sierpnia właśnie na biurko prezydenta trafią wnioski z ćwiczeń poszczególnych służb. Już wiadomo, że konieczna jest aktualizacja bazy kontaktów do osób, za pośrednictwem których Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego łatwiej dotrze do mieszkańców (chodzi np. o zarządców wspólnot mieszkaniowych).

Częścią akcji „Woda 2017” było także podpisanie porozumienie o współdziałaniu urzędu miejskiego z policją, strażą pożarną i strażą miejską na wypadek sytuacji wystąpienia ekstremalnie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W dokumencie zawarto zasady uruchomienia procedury współdziałania oraz zadania poszczególnych instytucji.

Jak skutecznie zapobiegać lokalnym podtopieniom? Już 13-14 września br. w Zakopanem odbędzie się II Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Przedstawiciele władz miejskich, a także miejskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z całej Polski opowiadać będą o skutecznych rozwiązaniach w tym zakresie.

Przeczytaj także: NIK krytycznie o zapobieganiu osuwiskom [raport]