Dlaczego rozmawiamy o wodach opadowych? Dlatego, że jest to jeden z ważniejszych problemów zarówno w naszym kraju, jak i w Europie oraz poza nią. Opracowanie kompletnego systemu zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi jest konieczne nie tylko ze względu na konieczność zapobiegania lokalnym podtopieniom, ale również ze względu na zobowiązania, jakie Polska przyjęła, wchodząc w struktury Unii Europejskiej. Co więcej, obserwujemy zmieniający się dynamicznie klimat, coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska atmosferyczne i hydrologiczne, które powodują, że zagadnienia gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi nabierają coraz większego znaczenia – trzeba o nich mówić i projektować oraz wdrażać odpowiednie rozwiązania. Temu właśnie służą takie spotkania, jak nasze – powiedział Paweł Kośmider, prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA, otwierając II Konferencję Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi (GWOR).

Pierwszy dzień obrad zdominowały rozmowy na temat wód opadowych i roztopowych w świetle nowego prawa wodnego. Tej tematyce poświęcona została sesja pierwsza, a także panel dyskusyjny, w którym udział wezięli: Dorota Jakuta (IGWP), Paweł Senderek (MPWiK Kraków), prof. Bartosz Rakoczy (IGWP) oraz Mikołaj Maśliński (Sójka Maciak Mataczyński Adwokaci sp. k.). Moderatorem panelu był dr Jędrzej Bujny (Sójka Maciak Mataczyński Adwokaci sp. k.). Wśród dyskutowanych zagadnień znalazły się m.in. takie, jak: nowa instytucja „Wody Polskie” a kwestia deszczówki, zasadność obaw ws. opłat za usługi wodne oraz ich los prawny, opomiarowanie poborów i zrzutów ścieków oraz inwestycje w zakresie retencjonowanie wód.

Nie zabrakło też tematów związanych z finansowaniem inwestycji. Kolejnymi zagadnieniami, którymi zajęli się eksperci, były m.in. nowoczesne rozwiązania w zakresie budowy i renowacji infrastruktury do odprowadzania wód opadowych i roztopowych, a także monitoring opadów oraz zielono-niebieska infrastruktura.

Po dniu pełnym wrażeń goście mogli spędzić wspólnie czas podczas uroczystej kolacji i towarzyszących im atrakcji. 

14 września wygłoszone zostały kolejne referaty, poruszające m.in. kwestie stanu prawnego dot. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi; omówiony został bydgoski projekt modernizacji systemu odwadniania i dostosowania go do retencji i zagospodarowania wód opadowych; kanalizacja deszczowa dzisiaj i w przyszłości na przykładzie Poznania; problemy z gospodarowaniem wodami w średnich miastach na przykładzie Rumi.

Moderatorem panelu dyskusyjnego nt. gospodarowania wodami opadowymi w polskiej rzeczywistości był prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o., przewodniczący Rady IGWP, dr inż. Tadeusz Rzepecki. Paneliści podjęli temat metodyki wdrażania taryf za wody opadowe, modelu zarządzania wodami i roztopowymi, kosztów utrzymania systemów wod-kan, modeli zarządzania majątkiem systemów odprowadzania i oczyszczania wód opadowych oraz roztopowych w gminach, problemów we wdrożeniu przepisów nowego prawa wodnego, realizacji systemu rejestracji ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych oraz - ponownie - nowych opłat za usługi wodne i ich wpływ na taryfy za odprowadzanie i oczyszczanie wód opadowych i roztopowych.

Program Konferencji GWOR

Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie": Prawo wodne jest dla branży jednym wielkim wyzwaniem - czytaj więcej

 

Jakie są możliwości finansowania gospodarowania wodą opadową z NFOŚiGW? - wyjaśnia Bartłomiej Maliszewski z NFOŚiGW


Jaka stawka VAT powinna obowiązywać w przypadku świadczenia usług za odprowadzanie i oczyszczanie wód opadowych i roztopowych do kanalizacji ogólnospławnej i rozdzielczej? ­– pyta dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów, przewodniczący Rady IGWP - czytaj więcej