Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku (WIOŚ) opublikował kolejne wyniki badań wód rzeki Motławy. Próbki pobrano w związku z awarią przepompowni ścieków Ołowianka, która miała miejsce w połowie maja br. Rzeka była wówczas jednym z odbiorników ścieków, które awaryjnie zrzucano z przepompowni. Mimo niewielkiego podwyższenia poziomu stężeń wybranych substancji, jakość wody nie wzbudziła w laboratorium zastrzeżeń.
Przepompownia ścieków Ołowianka w Gdańsku. Fot. Saur Neptun Gdańsk / Facebook
Badane próbki zostały pobrane 10 dni po ustaniu zrzutu z Ołowianki w sześciu punktach:
– na połączeniu basenu Władysława IV z Martwą Wisłą (dla oceny awaryjnego zrzutu ścieków do basenu Władysława IV z przepompowni Zaspa),
– Martwa Wisła – na wysokości Kapitanatu Portu w Gdańsku Nowym Porcie,
– Motława – na wysokości przepompowni Ołowianka,
– Motława – przy Żurawiu Gdańskim,
– Motława – za przepompownią Ołowianka (po stronie zrzutu awaryjnego przy ul. Sienna Grobla),
– Motława – powyżej zwartej zabudowy Gdańska (jako punkt odniesienia).
Podczas analizy próbek wzięto pod uwagę ilość tlenu rozpuszczonego w badanej wodzie, zawartość azotu amonowego, azotu ogólnego oraz fosforu ogólnego, a także wskaźnik ChZT, który informuje o zawartości substancji organicznych pochodzących ze zrzucanych ścieków.
Jak czytamy w komunikacie WIOŚ, wody punktu kontrolnego nr 1 charakteryzują się dobrym natlenieniem oraz dość niską zawartością materii organicznej (niskie OWO). Z kolei wody rzeki w punktach 3, 4 i 5 określono jako naturalne i dobrze natlenione. Wprawdzie zawierają lekko podwyższony poziom stężeń azotu amonowego, azotu ogólnego i fosforu ogólnego, ale stężenia te są typowe dla wód pozostających pod wpływem działalności aglomeracji gdańskiej w części położonej nad tymi rzekami. Naturalny charakter i dobre natlenienie charakteryzowały także próbki wody z punktu 6.
Motława, podobnie jak rzeka Martwa Wisła, wchodzi w skład naturalnego systemu odwodnienia centrum Gdańska. Rzeka jest bezpośrednim odbiornikiem ścieków z Ołowianki (Martwa Wisła – pośrednim). Przepływ wód w obu ciekach jest niewielki, pozostają one pod wpływem oddziaływań wód morskich Zatoki Gdańskiej.
Awaria w przepompowni ścieków Ołowianka w Gdańsku, odbierającej 60% ścieków z miasta, miała miejsce 15 maja br. Przyczyną zdarzenia było zalanie komory pomp i czterech silników. Zrzut nieczystości do Motławy i Zatoki Gdańskiej trwał do piątku.
Przeczytaj także: Będą kary dla Gdańska za awarię przepompowni ścieków?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.