• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi a pobór opłat

Warsztaty prawno-ekonomiczne - GWOR 2018


Opublikowano: 11-09-2018 Źródło: inzynieria.com

Dobry system poboru opłat za gospodarowanie deszczówką może w znaczący sposób usprawnić zarządzanie całą infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, łącznie z planowaniem kolejnych inwestycji w tym obszarze. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest kompleksowe podejście do zagadnienia z uwzględnieniem aspektów prawnych i ekonomicznych. O tym, jak powinno to wyglądać w praktyce, dyskutowano podczas „Prawno-ekonomicznych warsztatów dotyczących tworzenia kompleksowych systemów pobierania opłat za gospodarowanie wód opadowych i roztopowych”, które odbyły się w przeddzień III Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi (GWOR).


dr Jędrzej Bujny z Kancelarii SMM Legal. Prawno-ekonomiczne warsztaty dot. tworzenia kompleksowych systemów pobierania opłat za gospodarowanie wód opadowych i roztopowych.  Fot. inzynieria.com dr Jędrzej Bujny z Kancelarii SMM Legal. Prawno-ekonomiczne warsztaty dot. tworzenia kompleksowych systemów pobierania opłat za gospodarowanie wód opadowych i roztopowych. Fot. inzynieria.com

Warsztaty zostały podzielone na dwa bloki tematyczne: prawny i ekonomiczny. Podczas pierwszego uczestnicy poznali modele pobierania opłat za deszczówkę w świetle aktualnych uwarunkowań prawnych i różnice pomiędzy modelem cywilnoprawnym i administracyjno-prawnym. Dowiedzieli się także, jakie powierzchnie uwzględniane są przy ustalaniu podstawy wymiaru opłaty. Jednym z omawianych zagadnienień była też umowa na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych.

Grzegorz Gałabuda z SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o. Fot. inzynieria.com
Grzegorz Gałabuda z SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o. Fot. inzynieria.com


Na blok ekonomiczny złożyły się takie zagadnienia, jak: bilansowanie finansowe systemu w świetle kosztów związanych z obsługą kanalizacji deszczowej, metodologia wyliczenia wysokości opłaty za odprowadzanie deszczówki oraz alternatywne źródła finansowania procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych. Słuchacze mieli także okazję wysłuchać analizy konkretnych case studies.

Zajęcia przeprowadzili: dr Jędrzej Bujny z Kancelarii SMM Legal oraz Grzegorz Gałabuda z SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o.

Konferencja GWOR już po raz trzeci gromadzi przedstawicieli podmiotów będących właścicielami i zarządcami infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, instytucji decydujących o rozdysponowaniu środków finansowych na realizację inwestycji wod-kan, firm oferujących rozwiązania usprawniające gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, a także specjalistów i naukowców związanych z tytułową tematyką.

W programie wydarzenia pierwszego dnia (11 września br.) zaplanowano ww. warsztaty, natomiast kolejne dwa dni zajmą obrady konferencyjne. W ramach nowej formuły konferencji przyznane zostaną także nagrody TYTAN 2018 – uznane wyróżnienia, wręczane przez organizatora, tj. Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., już od 16 lat w kilku obszarach budownictwa. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się TUTAJ.

Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi – relacja

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia