System odzysku wody deszczowej działa choćby w budynku Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jak funkcjonuje? Wody opadowe, a także roztopowe, z powierzchni dachu, poprzez system rurociągów grawitacyjnych, odprowadzane są do wewnętrznego zbiornika retencyjnego o pojemności 50m3. W ten sposób pozyskana woda wykorzystywana jest do podlewania tarasów wewnętrznych i zewnętrznych oraz do celów porządkowych – m.in. mycia posadzki parkingu podziemnego.

Niedawno pisaliśmy o tym, że system odzysku wody deszczowej wykorzystamy zostanie także w budowanym właśnie nowym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Instalacja wody opadowej, służącej do spłukiwania wszystkich toalet i pisuarów w szpitalu, będzie składać się z aż około 4 km rurociągów.


W system odzysku deszczówki zaopatrzonych zostanie także wiele dworców w całej Polsce. Tak będzie m.in. w przypadku remontowanego zabytkowego dworca Gdańsk Główny. Na potrzeby tego obiektu zaprojektowany zostały systemy odzysku wody deszczowej z części dachu, jak również wody szarej.

Spółka PKP S.A. prowadzi też autorski projekt budowy Innowacyjnych Dworców Systemowych (IDS). W obiektach IDS-A zaplanowano wydzieloną półotwartą poczekalnię, ogrzewaną promiennikami. W większych dworcach (IDS-B) zaprojektowano wydzieloną zamkniętą poczekalnię wyposażoną w klimatyzację. Na terenie dworców IDS typu B znajdą się także kasy biletowe oraz przestrzenie pod punkty handlowo-usługowe. Cechą charakterystyczną dworców IDS jest zastosowanie proekologicznych rozwiązań, takich jak właśnie systemy odzysku wody opadowej, która ma służyć do spłukiwania toalet.

Tego typu system działa już na dworcu w Nasielsku, a powstanie w Oświęcimiu i Sędziszowie Małopolskim (trwa budowa tych dwóch dworców). Deszczówka będzie także wykorzystywana w 20 budowanych obecnie dworcach IDS typu B – te inwestycje są obecnie na etapie wykonania dokumentacji projektowej i robót budowlanych w formule „projektuj i buduj”.

Systemy odzysku wód opadowych zaprojektowano również w przypadku dworców IDS w Nidzicy i Pomiechówku (etapy wyłaniania wykonawcy robót). Ponadto tego typu instalacja została zarekomendowana w przypadku budowy dworca IDS w Juracie – obecnie trwa przygotowanie zlecenia wykonania dokumentacji projektowej i robót budowlanych.

Wody opadowe wykorzystuje też np. gminny Zakład Komunalny w Ostrowie sp. z o.o. (woj. podkarpackie). Wody opadowe z powierzchni dachów: budynku wielofunkcyjnego, bioreaktorów, hali z boksami na surowce odzyskane, a także dróg wewnątrzzakładowych, parkingów, placu manewrowego oraz punktu kruszenia gruzu budowlanego w całości  wykorzystuje się na terenie zakładu. Są recyrkulowane do procesu technologicznego – mowa o nawilżaniu stabilizowanego materiału biologicznego w bioreaktorach i zraszaniu pryzm kompostowych. Ponadto służą do podlewania terenów zielonych.

Powyższe przykłady świadczą o tym, że w Polsce – na szczęście – nie zastanawiamy się już, czy w ogóle wykorzystywać wody opadowe, tylko jak najlepiej to zrobić.  

Przeczytaj także: Gospodarowanie deszczówką? Zamiast nagradzać, państwo wprowadza podatki [wywiad]