WPPK to największe w Polsce spotkanie przeznaczone dla projektantów konstrukcji budownictwa ogólnego, przemysłowego i komunalnego, producentów materiałów budowlanych oraz specjalistycznych firm i przedsiębiorstw wykonawczych.
Na udział w tegorocznych Warsztatach zdecydowało się ponad 500 osób z całej Polski. Impreza zamykała czteroletni cykl pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych”.

Warsztaty dostarczają projektantom zbiór ważnych informacji, które zawarte są w wykładach i stwarzają wiele okazji do dyskusji. Wiodącym tematem tegorocznych wystąpień była geotechnika – zwłaszcza w kontekście zagadnień prawnych, napraw i wzmocnienia różnego typu fundamentów oraz budowli podziemnych, tuneli, głębokich wykopów, posadowień na palach, wałów przeciwpowodziowych, nasypów budowlanych, drogowych i hydrotechnicznych. W sumie w 10 sesjach tematycznych wygłoszono 35 referatów, które opublikowano w dwutomowym wydawnictwie (prawie 800 stron).

Warsztaty otworzył Ryszard Trykosko, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, wykładem pt. „Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Zarządzanie projektem”. Ciekawie o diagnostyce podłoża gruntowego według Eurokodu 7 w praktyce opowiadał Tomasz Godlewski. W tym wykładzie przedstawione zostały m.in. historia Eurokodów, podstawowe wymagania prawa budowlanego, wyjaśniono, na czym polega obowiązek ich stosowania w Polsce.
Duże zainteresowanie wzbudził przygotowany przez Macieja Kordiana Kumora i Łukasza Aleksandra Kumora wykład o geotechnicznych warunkach posadowienia budowli – zakres wymaganych opracowań. Wyjaśniono m.in. to, jakie wyróżnia się kategorie geotechniczne obiektu budowlanego.
Popularnością cieszy się tematyka drążenia tuneli: Maciej Ochmański, Joanna Bzówka i Giuseppe Modoni podzielili się swoją wiedzą nt. problemów i wyzwań związanych z projektowaniem tuneli drążonych tarczami TBM w podłożu gruntowym. Z kolei Anna Siemińska-Lewandowska i Wojciech Grodecki przygotowali wystąpienie dotyczące rozpoznania geotechnicznego i budowy tuneli za pomocą tarcz zmechanizowanych. Michał Topolnicki mówił o dobrej praktyce stosowania i projektowania wgłębnego mieszania gruntu na mokro (DSM).
Wykłady dotyczyły nie tylko teorii, ale często były poparte przykładami z realizacji inwestycji, o których głośno jest branży budowlanej, jak np. budowa dworca Łódź Fabryczna czy budowa bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole.
Dodatkowo przedstawiono sześć prezentacji firmowych oraz 12 referatów dotyczących najnowszych rozwiązań i technologii stosowanych w projektowaniu i wykonawstwie konstrukcji.

Organizatorem tegorocznych Warsztatów był Małopolski Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Krakowie przy współpracy oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach i Katowicach. Patronat nad wydarzeniem sprawował m.in. kwartalnik „GDMT geoinżynierii drogi mosty tunele” oraz portal inzynieria.com.