Jak tłumaczą służby prasowe urzędu marszałkowskiego, celem odbudowy jest m.in. zapobieganie powodziom, podtopieniom czy suszom. Zakres robót obejmuje m.in. odbudowę czaszy zbiornika, budowę: upustu dennego, progu przeciwrumowiskowego wraz z osadnikiem oraz jazu piętrzącego, ponadto nastąpi regulacja koryta rzeki.


Sztuczny zbiornik w Sielpi powstał w latach 60. XX w.,  ma 57,41 ha powierzchni, znajduje się między Kielcami a Końskimi w miejscowości Sielpia Wielka nad zalewem rzeki Czarnej Koneckiej.

- Atrakcyjność turystyczna tego zbiornika wskazuje, że jest to jedno z piękniejszych miejsc w naszym województwie, bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale również sąsiednich regionów. Ma on również duże znaczenie, jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwpowodziowe - podkreślał marszałek Adam Jarubas.


Projekt pn. „Odbudowa zbiornika wodnego w Sielpi” realizowany będzie przez gminę Końskie w ramach Działania 4.1 „Przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwanie ich skutków” RPO WŚ na lata 2014 – 2020.

Zobacz także: TOP 10 sztucznych zbiorników w Polsce