Przedmiotem umowy jest dokończenie polderu (suchego zbiornika, który zostanie wypełniony wodą w przypadku powodzi) o pojemności około 185 mln m³, długości 22,4 km i 11 m wysokości. Ma on składać się z zapory czołowej wraz z budowlą przelewowo-spustową, która doprowadzi wody do tzw. Odry Miejskiej, zapory prawobrzeżnej (8,8 km) i lewobrzeżnej (9,6 km).

Liderem konsorcjum, które zrealizuje inwestycję, został Budimex (95% udziału); wesprze go hiszpańska firma budowlana Ferrovial Agroman. Wartość przedsięwzięcia to 734,85 mln zł. Prace ruszą w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Na ich zakończenie wykonawca ma ponad dwa lata od terminu rozpoczęcia robót (740 dni).


Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny ma być najważniejszym elementem systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych w dolinie Odry. Zajmie powierzchnię około 26,3 km² na terenie powiatów: raciborskiego i wodzisławskiego. Realizacja inwestycji wymagała przeniesienia dwóch wsi, leżących na terenie przyszłego polderu (odtworzone miejscowości od początku 2017 r. utworzyły nową wieś Nieboczowy Nowe). Budowa zbiornika ruszyła w 2013, jednak w październiku 2016 r. RZGW zerwało umowę z wykonawcą obiektu, firmą Dragados z Hiszpanii. Przed rozstrzygnięciem nowego przetargu na terenie obiektu prowadzone są „prace wyprzedzające”, które mają przygotować zbiornik do dokończenia przez zwycięskie konsorcjum.

Budimex to jedna z największych w Polsce firm budowlanych z blisko 50-letnim doświadczeniem w branży. W swoim portfolio ma realizacje z zakresu infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniskowej, a także energetyki, przemysłu i gospodarki odpadami. Działa zarówno w kraju, jak i na rynku zagranicznym.

Przeczytaj także: Dlaczego rozwiązano umowę z wykonawcą zbiornika Racibórz Dolny?