85 lat temu, 17 czerwca 1933 r., oddano do użytku zaporowo-retencyjny zbiornik Otmuchów na rzece Nysa Kłodzka, wraz z elektrownią wodną. Zbiornik budowano pięć lat (ówcześnie nazywał się Staubecken Ottmachau).
Poza funkcjami retencyjnymi Jezioro Otmuchowskie pełni też ważną rolę turystyczno-rekreacyjną. Fot. Mariusz Szczygiel/Shutterstock
Jezioro Otmuchowskie znajduje się w zachodniej części miasta Otmuchów (woj. opolskie). Przy maksymalnym piętrzeniu (18,6 m) ma powierzchnię 20,6 km² i pojemność 130,45 hm³. Zamyka zlewnię Nysy Kłodzkiej o powierzchni 2352 km².
Fot. Mariusz Szczygiel/Shutterstock
Budowę zbiornika w Otmuchowie planowano już w 1913 r., ale na drodze do realizacji tego projektu stanęła I wojna światowa. Do pomysłu wrócono w 1926 r., co umożliwiła modernizacja pobliskiej linii kolejowej.
Mimo że zbiornik powstawał na potrzeby produkcji energii elektrycznej, jego głównym zadaniem miała być ochrona przeciwpowodziowa doliny Odry oraz zasilanie szlaku wodnego w wodę niezbędną dla żeglugi, rolnictwa i przemysłu – podaje spółka Tauron Ekoenergia, do której należy znajdująca się przy odpływie zbiornika elektrownia wodna.
To, co wyróżnia ten obiekt wśród elektrowni wodnych na terenie Polski, to fakt, że budynek elektrowni posadowiono na skarpie odwodnej. W budownictwie wodnym Europy to ewenement – czytamy dalej.
Elektrownia wodna Otmuchów: Fot. Tauron Ekoenergia
Budynek elektrowni powstał ze stali i szkła. Hala zakładu ma niemal 100 m długości, 16,7 m szerokości i ponad 11 m wysokości. W latach 2013–2014 przeprowadzono gruntowną modernizację elektrowni.
Fot. Mariusz Szczygiel/Shutterstock
Parametry techniczne elektrowni wodnej w Otmuchowie
Źródło: Tauron Ekoenergia
Przeczytaj także: Budowa zbiornika retencyjnego na strumieniu Złotnickim
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.