1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, uchylając obowiązującą dotychczas ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne oraz wprowadzając daleko idącą reformę gospodarki wodnej w Polsce – napisano w środowym komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Jak dodano, nowe Prawo wodne zmieniło strukturę organów administracji publicznej właściwych w sprawach gospodarowania wodami – powołano Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które przejęło kompetencje marszałków województw w zakresie wydawania pozwoleń wodnoprawnych.


Wyjaśniono, że stąd potrzeba dostosowania specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej do obecnego Prawa wodnego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma umożliwić wpływanie do elbląskiego portu jednostek o zanurzeniu do 4 m. W ramach tego projektu powstać ma kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, tor wodny, a także sztuczne wyspy (pole regulacyjne na Zalewie Wiślanym oraz wyspy na Zatoce Elbląskiej).

Długość planowanego toru wodnego to ponad 22 km, z czego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego. Szerokość – od 60 do 120 m, a głębokość toru – do 6,5 m.

W lutym br. z konsorcjum firm Mosty Gdańsk i Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors podpisano kontrakt dotyczący opracowania dokumentacji projektowej oraz pełnienia nadzoru autorskiego w trakcie budowy kanału.

Przeczytaj także. Gróbarczyk: przekop przez Mierzeję Wiślaną da wielkie możliwości rozwojowe