Bardzo cieszę się, że dzisiaj mogę ogłosić, że w przyszłym roku ruszamy z pracami przetargowymi i właściwie dzisiaj przesądziliśmy to, że ten drugi stopień na Wiśle powstanie. On jest bardzo ważny. Bardzo cieszę się, podobnie jak mieszkańcy tych okolicznych ziem, Włocławka, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, ponieważ one są zagrożone powodziami mówił Morawiecki.

Jak zaznaczył premier, inwestycja będzie ważna nie tylko ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, ale też z uwagi na odtworzenie 500 ha łęgów nadrzecznych oraz budowę elektrowni wodnej o mocy 80 MW. Budowa stopnia ma być przyczynkiem do tworzenia się nowych miejsc pracy, budowy przystani dla jednostek pływających i wzrostu żeglowności Wisły.

Jeszcze jeden powód, dla którego warto budować zaporę w Siarzewie: otóż te tereny są terenami z najniższymi opadami w Polsce. Brak opadów, susza, która nawiedza te tereny, jest bardzo poważnym problemem dla rolników. Kiedy powstanie zapora, poziom wód gruntowych podniesie się, jednocześnie też będziemy mieli do czynienia z takim zjawiskiem, że kiedy przyjdzie ta susza, to będziemy mogli zasilać w wodę retencyjną okoliczne gospodarstwa rolne – obiecał Morawiecki.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaznaczył, że inwestycja jest przesądzona i będzie realizowana, jest to już jednoznacznie przesądzone.

Funkcjonuje już komitet sterujący, do którego zadań należy koordynacja całego przedsięwzięcia związanego z budową stopnia wodnego Siarzewo na Wiśle, w tym m.in. opracowanie i monitorowanie harmonogramu czy prowadzenie uzgodnień międzyresortowych.


Równocześnie są prowadzone prace nad powołaniem konsorcjum finansującego inwestycję, w zasadzie są już zakończone, więc jest ona bezpieczna pod kątem zabezpieczenia środków. To jest w zupełnie innej konwencji niż do tej pory było robione, to nie budżet państwa będzie inwestował w stopień wodny, a konsorcjum o charakterze biznesowym, ponieważ spółka energetyczna i Wody Polskie są inwestorami tej inwestycji  podkreślił minister.

Gróbarczyk poinformował też, że w przyszłym roku dokończona zostanie koncepcja przestrzenno-środowiskowa i proces uzyskania pozwolenia wodno-prawnego. Pod koniec przyszłego roku chcemy zlecić przetarg na realizację, czyli najpierw na projekt i w dalszej kolejności wykonanie tej inwestycji – dodał.

Stopień ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły w Siarzewie koło Nieszawy. W ramach inwestycji ma powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy około 80 MW, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, czy urządzenia do spływu ryb w dół rzeki. R

Planowany stopień wodny ma umożliwić rozwój śródlądowych dróg wodnych (droga  E-40). Cała strategia zakłada rewitalizację Odrzańskiej Drogi Wodnej, przywrócenie żeglowności Wisły od Warszawy do Gdańska oraz połączenie Odry, Noteci, Wisły i Bugu. Obejmuje również budowę Kanału Śląskiego łączącego Wisłę i Odrę.

Przeczytaj także: Przekop przez Mierzeję Wiślaną staje się faktem?