12 grudnia br. doszło do spotkania ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem woj. pomorskiego. Jego tematem był przekop Mierzei Wiślanej – jeden ze strategicznych projektów obecnego rządu, do realizacji którego władze Pomorza mają sporo obiekcji. Celem spotkania było ich wyjaśnienie oraz wymiana opinii nt. przedsięwzięcia. Czy to oznacza, że wkrótce rozpoczną się prace w rejonie mierzei?
Nowy kanał żeglugowy ma powstać do 2022 r. Fot. MGMiŻŚ
Jak podaje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ), inicjatorem spotkania był resort. Chodziło o wyjaśnienie spornych kwestii i przedstawienie aspektów budowy oraz wpływu inwestycji na gospodarkę regionu i kraju. Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podał jednak, że do spotkania doszło po wielokrotnych apelach i długich staraniach ze strony pomorskich samorządowców.
Podczas spotkania marszałek Struk przedstawił szefowi resortu osobiście wszystkie zastrzeżenia, które były już zgłaszane w ramach konsultacji społecznych. Marszałek poruszył również kwestie, które niepokoją społeczność lokalną. Jedną z nich są problemy związane z drogami dojazdowymi na Mierzeję Wiślaną oraz ograniczeniami w ruchu turystycznym – wskazał, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP) rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Michał Piotrowski.
Minister przedstawił również harmonogram projektu, z którego wynika, że budowa nowego kanału żeglugowego potrwać ma do 2022 r. Termin ten podawany był już wielokrotnie i jest przez rząd podtrzymywany, mimo iż wciąż nie wydano wszystkich pozwoleń na realizację przedsięwzięcia. Wprawdzie 5 grudnia br. podpisano decyzję środowiskową dla przekopu Mierzei Wiślanej, jednak nadal brakuje pozwolenia wodnoprawnego oraz zgody na rozpoczęcie prac budowlanych.
Na ten moment projektanci uzupełniają projekt o zalecenia podane w decyzji środowiskowej. Z kolei gdyński urząd morski przygotowuje się do ogłoszenia przetargów. Pierwszy, którego celem będzie znalezienie wykonawcy przekopu, ma być ogłoszony jeszcze w grudniu br. Kolejny, dotyczący obudowy brzegów oraz robót czerpalnych w obrębie rzeki Elbląg – na początku 2019 r. Konieczne będzie także pogłębienie Zalewu Wiślanego, które ma być zrealizowane na bardziej zaawansowanym etapie budowy wyspy na zalewie. Wg szacunków resortu ma to nastąpić za około dwa lata.
W ramach projektu powstać ma nowy tor wodny (długość: 22 km, szerokość: 60–120 m), którego trasa prowadzić będzie przez Zalew Wiślany oraz rzekę Elbląg. Droga ma połączyć porty morskie w Gdyni i Gdańsku oraz Elblągu, skracając obecną podróż morską między nimi o 94 km. Przekop Mierzei Wiślanej, który powstanie w ramach inwestycji, ma być wykonany na wysokości miejscowości Nowy Świat.
O kontrowersjach związanych z tą realizacją pisaliśmy m.in. tutaj.
Zobacz także: Tak będzie wyglądał nowy kanał żeglugowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.