600 ton – tyle waży tzw. wieża szybowa ostateczna, z której w Jaworznie drążony będzie szyb Grzegorz. Wieża stoi już na placu budowy, trwa mrożenie, które poprzedza drążenie górotworu szybu.
Drążenie szybu Grzegorz. Źródło: Tauron
Szyb Grzegorz to strategiczna inwestycja spółki Tauron. Powstaje w Jaworznie w Zakładzie Górniczym Sobieski, który będzie dostarczał paliwo do pobliskiego nowego bloku energetycznego 910 MW. Szyb pełną funkcjonalność osiągnie w 2023 r., obecne zaawansowanie realizacji inwestycji wynosi 29%. Jak poinformowano, będzie to pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego szyb głębiony z tzw. wieży szybowej ostatecznej. Cecha charakterystyczną takie wieży jest, że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia szybu bez konieczność jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową – wyjaśnia Zdzisław Filip, prezes Tauron Wydobycie.
Szyb Grzegorz. Źródło: Tauron
W okresie głębienia szybu wysokość wieży wyniesie 35 m, a docelowo – 52 m. Główne elementy nośne wieży to zastrzały, na których wspierać będą się rygle i belki poszczególnych poziomów technologicznych. Szyb Grzegorz będzie głębiony przy zastosowaniu technologii mrożenia górotworu. Na początek wykonano 40 otworów mrożeniowych o głębokości 485 m każdy na pierścieniu mrożeniowym o średnicy 16 m.
To właśnie tymi otworami zatłaczana do ziemi jest ciecz chłodząca – instalację mrożeniową poprowadzono kanałami mrożeniowymi od stacji mrożeniowej do szybu oddalonego od niej o około 100 m, a wokół samego szybu rozprowadzona została w piwnicach mrożeniowych.
Jaworzno: szyb Grzegorz. Źródło: Tauron
Mrożenie górotworu podzielono na dwa etapy. W ramach pierwszego zaplanowano mrożenie aktywne, które potrwa około 6 miesięcy. Kolejnym krokiem będzie mrożenie pasywne, które potrwa do czasu zgłębienia szybu do głębokości osiągnięcia strefy mrożenia, czyli 475 m.
Na początku szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m będzie pełnił funkcję szybu wdechowego, czyli doprowadzającego świeże powietrze do wyrobisk. Docelowym efektem ma być skrócenie dróg transportu ludzi, powietrza i materiałów do miejsc pracy górników, a także podniesie wydajność pracy załogi, poprzez wydłużenie efektywnego czasu jej pracy. Prace na budowie realizowane są zgodnie z planem. Nowy szyb usprawni pracę kopalni i wydłuży efektywne wydobycie w ZG Sobieski co najmniej o 50 lat – mówi prezes Zdzisław Filip.
Przeczytaj także: Elektrownia Jaworzno – blok 910 MW gotowy w 87%. Jest też już węgiel
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.