Gotowa jest dokumentacja techniczna, wydano pozwolenie na realizację inwestycji – coraz bliżej budowy dodatkowego zabezpieczenia przed powodzią Krosna Odrzańskiego (woj. lubuskie).
Widok na Odrę w Krośnie Odrzańskim. Fot. Wody Polskie Wrocław
Koszt opracowania dokumentacji technicznej wyniósł ponad 1,1 mln zł. Dokumentacja powstawała od sierpnia 2015 r. Jak napisano w komunikacie, obecny system ochrony przeciwpowodziowej terenu położonego w lewobrzeżnej części doliny Odry pomiędzy 513,5 a 514,7 km rzeki jest dalece niewystarczający w stosunku do niezbędnego stopnia zabezpieczenia. W związku z tym zaplanowano budowę dziewięciu wałów o łącznej długości 6 km. Będą to nowe obiekty, tylko odcinkowo przebiegające po trasie niewielkich wniesień brzegowych, które zostaną rozbudowane i nadbudowane do wymaganych parametrów technicznych wałów II klasy. Odbędzie się także modernizacja kanałów ulgi na łącznej długości 2,5 km.
Dodano, że zarówno nowe wały, jak i mury oporowe, stanowić będą zabezpieczenie przeciwpowodziowe: zabudowy mieszkaniowej, zabytków i dóbr kultury, parków, gruntów przydomowych oraz terenów zielonych, magazynów/stacji paliw, zakładów produkcyjnych oraz innych zabudowań miasta Krosno Odrzańskie.
22 lata temu, w lipcu 1997 r., wielka woda spowodowała ogromne zniszczenia m.in. w okolicy Zielonej Góry. Częściowo zalane były cztery miasta: właśnie Krosno Odrzańskie, ale także Nowa Sól, Bytom Odrzański i Szprotawa. Bóbr i Odra zniszczyły całkowicie lub częściowo około 3 tys. mieszkań.
Przeczytaj także: Kiedy będzie gotowy zbiornik Racibórz Dolny?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.