• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej: plac budowy przekazany

Opublikowano: 18-10-2019 Źródło: Urząd Morski w Gdyni, inzynieria.com

Coraz bliżej przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Urząd Morski w Gdyni, w piątek 18 października 2019 r., przekazał wykonawcy, konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI sp. z o.o., teren, na którym prowadzone będą prace.


Miejsce przekopu Mierzei Wiślanej (październik 2019 r.). Fot. Urząd Morski w Gdyni Miejsce przekopu Mierzei Wiślanej (październik 2019 r.). Fot. Urząd Morski w Gdyni
  • Mierzeja Wiślana zostanie przekopana na długości 1,3 km
  • Powstaną dwa obrotowe stalowe mosty
  • Cała nowa droga wodna będzie mieć 22 km

Jak poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni, wykonawca obecnie pracuje nad harmonogramem prac budowlanych i dokumentami kontraktowymi, wymaganymi przed rozpoczęciem robót. Teren prac zostanie zabezpieczony, z zachowaniem ciągłości komunikacji drogowej.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie mieć około 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. To element pierwszej części większego projektu – budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W ramach tej części do głównych wyzwań należy budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz budowa kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Przejazd nad kanałem przed i za śluzą umożliwiać mają dwa ruchome stalowe mosty o pionowej osi obrotu. Wspomniane na wstępie konsorcjum będzie odpowiadać też za budowę sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Wszystko ma być gotowe za 32 miesiące.

Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na drugą część budowy drogi wodnej: to zadanie będzie polegać na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych na rzece Elbląg, a także budowie mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Trzeci przetarg, na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym, powinien, takie są założenia, rozpocząć się za 1,5–2 lata.

Cała nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską będzie mieć 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Z tego po około 10 km stanowić mają tor na Zalewie Wiślanym oraz tor na rzece Elbląg, a około 2 km odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego.

Grafika: inzynieria.com Grafika: inzynieria.com

Efektem tej inwestycji ma być rozwój portu w Elblągu, do którego statki będą mogły przypływać krótszą o 94 km niż dotychczasowa (przez Cieśninę Pilawską) drogą morską. Będą to też większe jednostki – o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Przeczytaj także: Resort rozwiewa wątpliwości ws. bursztynu na Mierzei Wiślanej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia