Jak informują drogowcy z Krakowa, budowa obwodnicy Zabierzowa powinna ruszyć w 2021 r., a zakończyć się dwa lata później - powstanie droga klasy GP o długości 10,2 km. Ponadto w ramach zadania wybudowane zostaną trzy skrzyżowania, tunel dwukomorowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku o długości 370 m, 13 obiektów mostowych.

Mapa przebiegu planowanej obwodnicy Zabierzowa

Według pomiarów natężenia ruchu z 2015 r., na odcinku Modlniczka-Zabierzów średnio przejeżdża 19 250 pojazdów na dobę, a na fragmencie Zabierzów-Krzeszowice: 14 647.

Realizacja inwestycji odbędzie się w systemie "projektuj i buduj”.

Najgorzej jest w dni wolne od pracy

Wydana została już decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla robót na trasie Rdzawka–Nowy Targ, będącej częścią tzw. Zakopianki. Tutaj, według pomiarów z 2015 r. - średni ruch dobowy to 14 007-18 082 pojazdów.

- W okresie weekendów, ferii i wakacji ruch ten znacznie wzrasta, co świadczy o wyczerpaniu przepustowości przekroju jednojezdniowego - czytamy w komunikacie.

Plan robót zawiera powstanie dwujezdniowej drogi klasy GP o długości 16,1 km, do tego czterech węzłów drogowych: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe, oraz 22 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, estakady).

Dodajmy, że na tzw. Zakopiance trwa już inwestycja, która została podzielona na trzy odcinki: Lubień–Naprawa, Naprawa–Skomielna Biała (z budową tunelu) i Skomielna Biała–Chabówka (z powstaniem odcinka DK nr 47 klasy GP), co uzasadnia kontynuację budowy odcinka dwujezdniowego do Nowego Targu, gdzie krzyżują się drogi krajowe nr 47 i 49 oraz droga wojewódzka w kierunku Czarnego Dunajca.


Mapa przebiegu planowanej trasy Rdzawka-Nowy Targ

Przetarg na realizację robót w trybie "projektuj i buduj” powinien być ogłoszony po wakacjach. Prace mają potrwać trzy lata.

Przeczytaj także: jaką metodę wybrano do budowy tunelu na Zakopiance? W Polsce jeszcze jej nie stosowano