Najniższą ofertę w przetargu zaproponowała firma Impresa Pizzarotti (442,8 mln zł), najwyższą natomiast konsorcjum firm Salini Impregilo s.p.A i Salini Polska sp. z o.o. – 711,7 mln zł.

Zgodnie z informacjami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), aż cztery ze złożonych ofert były o połowę lub więcej niższe od budżetu zaplanowanego na ten cel przez zamawiającego (963,55 mln zł).


Po zbadaniu ofert (m.in. pod kątem rażąco niskiej ceny) i ich ocenie – w najkrótszym możliwym terminie –zostanie wybrana oferta najkorzystniejsza – czytamy w komunikacie GDDKiA.

S61: o inwestycji

Trasa, której dotyczy przetarg, będzie miała około 13-kilometrów długości. Wraz z kolejnym realizowanym odcinkiem (zadania III) od w. Łomża Południe do w. Łomża Zachód o długości 7,18 km będzie stanowił obwodnicę Łomży.

Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”, a jej zakończenie zaplanowane zostało na 2021 r.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach budowy drogi ekspresowej S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna, która podzielona została na 6 odcinków realizacyjnych. Cztery z nich są na etapie wyboru najkorzystniejszej oferty. Są to odcinki Łomża Południe–Łomża Zachód (III), Łomża Zachód –Kolno (IV), Kolno–Stawiski (V) oraz Stawiski–Szczuczyn (VI). Z kolei dwa pozostałe odcinki: Ostrów Mazowiecka–Śniadowo (I) oraz Śniadowo –Łomża Południe (II) są w procedurze przetargowej.

Przeczytaj również: "Częstochowa apeluje o bezpłatną obwodnicę i dostęp do A1"