Ponadto cztery stacje - Szczytno, Drygały, Spychowo, Pisz - zostaną zmodernizowane, przebudowanych będzie 14 przystanków, a jeden powstanie nowy - Pisz Wchód. Wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Pojawią się m.in. nowe oświetlenie oraz czytelna informacja pasażerska. W efekcie prac korzystanie ze stacji i przystanków będzie bardziej komfortowe, do tego poprawie ulegną przepustowość linii i punktualności połączeń, zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości.

Po zakończeniu inwestycji podróż z Olsztyna przez Szczytno do Ełku ma być o około 1 godz. 22 min. krótsza. Zwiększona zostanie też prędkość pociągów: pasażerskich do 120 km/godz., a towarowych - do 80 km/h.

- Efektem podpisanej umowy na linię Ełk–Szczytno będą dobre podróże w regionie i większe możliwości dla transportu towarowego. Sprawna realizacja Krajowego Programu Kolejowego pokazuje, że rząd konsekwentnie przywraca i tworzy na Warmii i Mazurach lepsze możliwości komunikacji i likwiduje wykluczenie komunikacyjne - mówi, cytowany w komunikacie, Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa.

Wartość podpisanych w tym roku umów przez PKP PLK SA przekroczyła już 13 mld zł.

Przeczytaj także: ta łącznica usprawni podróż z Warszawy do Kielc