Dwa podmioty chcą zaprojektować i wybudować trasę tramwajową na Naramowice. Konsorcjum w składzie: Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź i Gülermak sp. z o.o. koszt budowy wyceniło na niemal 380 mln zł. Z kolei konsorcjum: Torpol oraz Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – na około 490 mln zł. Obie kwoty przewyższają środki, jakie na realizację tej inwestycji zarezerwował zamawiający.
Trwa przetarg na budowę trasy tramwajowej na Naramowice w Poznaniu. Wizualizacja: UM Poznań
Zgodnie z harmonogramem, budowa trasy tramwajowej na Naramowice ma potrwać do końca 2021 r., a tramwaje powinny zacząć kursować wiosną 2022 r. Obecnie trwa ocena przetargowych propozycji.
Na pętli Wilczak obecnie jest koniec istniejącej linii tramwajowej, a za niecałe cztery lata będzie początek nowej trasy tramwajowej na Naramowice. To jest najważniejsza i długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja w północnej części Poznania – mówi, cytowany w komunikacie, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Podmiot, którego oferta okaże się najkorzystniejsza w przetargu na budowę trasy tramwajowej na Naramowice, wybuduje także m.in. infrastrukturę podziemną i naziemną, przebuduje/wybuduje układ drogowy, postawi obiekty małej architektury. Ponadto powstanie węzeł drogowy Naramowicka wraz z wiaduktem dla tramwajów. Prace będą odbywać się w formule „projektuj i buduj”.
To oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca zajmie się także opracowaniem projektu budowlanego, projektów wykonawczych, dokumentacji powykonawczej oraz uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji, zezwoleń i pozwoleń.
Inwestycję podzielono na pięć podstawowych odcinków liniowych. Pozostawiamy pełną swobodę wykonawcy w podejmowaniu decyzji, od którego odcinka zacznie. Ważne jest, żeby do końca 2021 r. zakończył realizację, na początku były dopełnione wszelkie formalności, jak dopuszczenie do użytkowania i ruchu, by przed końcem pierwszego kwartału linia tramwajowa mogła już normalnie funkcjonować wraz z układem drogowym – dodaje Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich (PIM).
Tramwaje na Naramowice mają pojechać wiosną 2022 r. Wizualizacja: UM Poznań
Kompletna dokumentacja budowlana wraz z prawomocnymi decyzjami ma być gotowa do końca 2019 r. Przy ocenie przetargowych ofert wagę 60 pkt. otrzymało kryterium ceny. Pozostałe 40 pkt. podzielono na: 20 – zadeklarowanie skrócenia terminów wykonania zamówienia; 15 – okres gwarancji i rękojmi za wady; 5 – dodatkowe doświadczenie kierownika budowy.
Przeczytaj także: W czerwcu ruszy Poznańska Kolej Metropolitalna
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.