Drogowcy przebudowujący plac Chrapka w Toruniu dokonali ciekawego odkrycia – natknęli się na fragment żelbetowego mostu-przepustu. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, kiedyś obiekt łączył dwa stawy przy Kaszowniku, natomiast w latach 70. XX w. został zasypany w związku z budową trasy w-z.
Toruń: drogowcy pod ul. Gregorkiewicza natknęli się na fragment żelbetowego mostu-przepustu. Foty. MZD W Toruniu
Staw Kaszownik powstał w II poł. XIII w. z inicjatywy krzyżaków. Zbiornik ten, a właściwie dwa stawy, służył do szybkiego napełniania fos wokół murów miejskich na wypadek zagrożenia militarnego – mówi, cytowany w komunikacie, Sławomir Wojdyło z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Odkrycie archeologiczne w Toruniu. Fot. MZD w Toruniu
Jak dodaje, około 1921 r. przedłużono ul. Jagiellońską (ob. Gregorkiewicza) w kierunku północnym – w przewężeniu między dwoma stawami wybudowano żelbetowy most/przepust. W latach 30. XX w. staw wschodni zasypano, a w latach 70. z chwilą realizacji toruńskiej trasy w-z zlikwidowano także ten most i wykonano skrzyżowanie na pl. bpa Chrapka – tłumaczy Wojdyło.
Ciekawe odkrycie w Toruniu. Fot. MZD w Toruniu
Prace na skrzyżowaniu o nazwie plac Chrapka są kontynuowane. Miejski konserwator ustala dalszy proces postępowania w związku z tym odkryciem w Toruniu.
Dodajmy, że w lutym pracownicy firmy Skanska w czasie robót ziemnych na rondzie Pokoju Toruńskiego w Toruniu odkopali stalowy most z końca XIX w., zbudowany w latach 1883–87.
Przeczytaj także: Toruń. Skanska odkryła... most z XIX wieku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.