Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o zamiarze ogłoszenia przetargów na projekty wdrożeniowe w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym (KSZRD). System ten ma wesprzeć kierowców, ostrzegając ich o utrudnieniach, pogorszeniu warunków ruchu czy objazdach, a także usprawnić realizację akcji ratunkowych i utrzymanie dróg.
Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym ma być wdrożony do 2023 r. Fot. Arnon Mungyodklang / Shutterstock
Pierwsze przetargi dotyczą Centralnego Projektu Wdrożeniowego (CPR) oraz czterech Regionalnych Projektów Wdrożeniowych (RPW), Jak zapowiada GDDKiA, do końca roku ogłoszone zostaną jeszcze cztery inne postępowania (na nadzór inwestorski nad wykonawcami poszczególnych projektów w regionach).
Zadaniem wykonawcy CPR będzie wdrożenie kluczowych elementów systemu: sprzętowych (np. szyny integracyjnej), informatycznych (m.in. oprogramowania centralnego) oraz budowlanych (sieć teletechniczna), wyposażenie sieci drogowej w infrastrukturę przydrożną, wykonanie testów i integracji systemu, a następnie wspieranie, utrzymywanie i rozwijanie go w ramach projektu KSZRD Etap 1.
W przypadku RPW zadanie polega na zaprojektowaniu, wdrożeniu i uruchomieniu infrastruktury przydrożnej i towarzyszącej, wykonaniu testów i podłączeniu do regionalnych centrów zarządzania ruchem. Analogicznie jak wykonawca CPR wybrany podmiot będzie odpowiedzialny za wykonanie testów, integrację systemu i świadczenie usług jego utrzymania oraz rozwoju.
Przetarg na regionalne projekty ma składać się z czterech części. Obejmą one obszarowo drogi przyporządkowane do oddziałów GDDKiA w: Gdańsku i Olsztynie (drogi ekspresowe S6 i S7), Łodzi (autostrady A1 i A2), Katowicach (autostrady A1 i A4 oraz droga ekspresowa S1), a także w Opolu i we Wrocławiu (autostrady A4 i A8).
Wdrażanie w Polsce tzw. Inteligentnych Systemów Transportowych (IST) jest zgodne z unijną dyrektywą z 2010 r. dotyczącą ustanowienia interoperacyjnych i efektywnych usług ITS. Projekt jest realizowany w ciągu dróg wchodzących w skład TEN-T – transeuropejskiej sieci transportowej.
Najważniejsze zmiany na drogach po wdrożeniu KSZR:
– kierowcy będą ostrzegani przed utrudnieniami na drodze;
– na drogach pojawią się informacje o aktualnych i prognozowanych warunkach ruchu;
– specjalne elementy przydrożnej infrastruktury wskażą czas dojazdu do celu różnymi drogami lub wyznaczą i poprowadzą dynamicznie objazdy;
– system będzie sterował dopływem ruchu na zatłoczoną drogę;
– usprawniona zostanie realizacja akcji ratunkowych – zdarzenia będą szybciej wykrywane, zagrożenia i jego skutki identyfikowane oraz przekazywane odpowiednim służbom; system będzie także sterować pasami ruchu w tzw. korytarzu życia;
– kierowcy będą informowani o dopuszczalnej prędkości na danej drodze oraz zajętości miejsc parkingowych;
– GDDKiA zyska wsparcie w egzekwowaniu standardu utrzymania drogi i koordynacji prac remontowych i utrzymaniowych.
Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym ma powstać do 2023 r. Wartość projektu to 2 mld zł.
Przeczytaj także: Polskie znaki drogowe będą reagować na pogodę i korki?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.