• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PKP PLK: kiedy zakończy się modernizacja krakowskiej części E30?

Opublikowano: 23-11-2018 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) modernizują odcinek międzynarodowej trasy E30 pomiędzy Krakowem a Katowicami. W Krakowie trwają obecnie prace w dzielnicach Bronowice i Mydlniki, jednak wg zapowiedzi kolejarzy, roboty – a wraz z nimi utrudnienia – niebawem się zakończą.


Modernizacja linii E30. Fot. PKP PLK Modernizacja linii E30. Fot. PKP PLK

Jak podają PKP PLK, prace na odcinku Kraków Mydlniki–Kraków Główny Towarowy zakończą się w przyszłym roku. W ramach projektu zmodernizowano wiadukt kolejowy nad ul. Zielony Most, który obecnie jest dużo większy: znalazło się pod nim miejsce na dwa pasy ruchu dla samochodów i szerokie chodniki po obu stronach drogi. Dotychczasowa konstrukcja obiektu nie była dostosowana do natężenia ruchu, który się pod nią odbywał. Piesi korzystać musieli z wąskiego chodnika, a samochody poruszały się wahadłowo. Obecnie trwają odbiory i uzgadniana jest nowa organizacja ruchu na ul. Zielony Most. Przejazd zostanie uruchomiony natychmiast po otrzymaniu zgody od zarządu dróg – informuje inwestor. 

Jeszcze w listopadzie ponownie włączone do eksploatacji zostanie skrzyżowanie ulic Radzikowskiego i Rydla w Bronowicach. Układ drogowy gruntownie przebudowano, w tym wymieniono wszystkie instalacje podziemne. Samo skrzyżowanie jest większe, wyposażone w dodatkowe pasy do skrętów, które mają zwiększyć płynność ruchu samochodowego.

Skrzyżowanie ul. Radzikowskiego z ul. Rydla w Bronowicach. Fot. PKP PLK Skrzyżowanie ul. Radzikowskiego z ul. Rydla w Bronowicach. Fot. PKP PLK

Wykonawca zbudował też już najazdy oraz ściany i strop nowego tunelu. Trwają intensywne prace przy wydobywaniu ziemi spod nowej konstrukcji. Do wywiezienia jest 14 tys. m3 gruntu, czyli około 1200 wywrotek. Po oczyszczeniu terenu i wykonaniu odwodnienia robotnicy przystąpią do prac drogowych. Ostateczny termin oddania nowego przejazdu do użytku uzależniony jest od warunków atmosferycznych – wyjaśniają PKP PLK. Otwarcie przejazdu planowane jest na marzec 2019 r.

Wcześniejszemu oddaniu przejazdu do użytku przeszkodziła, niezależna od inwestora i wykonawcy, konieczność zidentyfikowania i zlikwidowania kilkudziesięciu kolizji z nieuwzględnionymi na mapach sieciami teletechnicznymi. Dodatkowo część prac ziemnych odbywała się pod nadzorem saperów, ze względu na pozostałości materiałów wybuchowych.

PLK prowadzą inwestycje niemal na całej długości trasy Kraków–Katowice. W 2020 r. pociągi, łączące Małopolskę ze Śląskiem, po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, pojadą z prędkością 160 km/godz. Wartość inwestycji to około 2 mld zł. Projekt współfinansowany jest ze środków UE, program CEF.

Przeczytaj także: Rzeszów: budowa przystanku, remont trzech przepraw kolejowych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia