2,6 mln zł netto będzie kosztować opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy torów kolejowych w rejonie przejścia granicznego Terespol–Brześć. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały już umowę na wykonanie tego zadania.
Rozbudowa torów w Terespolu. Fot. PKP PLK
Dokumentacja ma dotyczyć rozbudowy stacji Terespol o 10 szerokich torów (1520 mm). Z nowej infrastruktury mają korzystać ciężkie pociągi o długości 1050 m i nacisku 25t/oś. W Terespolu powstanie też specjalny tor do odstawiania uszkodzonych wagonów z materiałami niebezpiecznymi.
Efektem prac budowlanych, które zaplanowano na lata 2022–2024, ma być obsługa na przejściu granicznym Terespol–Brześć większej liczby pociągów, co powinno wpłynąć m.in. na rozwój handlu między Europą i Azją.
Modernizacja stacji w Terespolu to część większego zamierzenia, modernizacji linii Siedlce–Terespol. W ramach tych prac m.in. powstanie lokalne centrum sterowania w Terespolu. Modernizacja stacji w Terespolu i trasy z Siedlec do Terespola wpłynie na lepszą dostępność i potencjał przeładunkowy stacji. Zwiększą się możliwości przesyłania towarów przez wschodnią granicę na szlaku tranzytowym Moskwa–Mińsk–Warszawa–Berlin. Dzięki inwestycjom zyska także gospodarka regionu – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Obecnie PKP PLK realizują duży projekt, który obejmuje osiem przejść granicznych: Skandawa–Żeleznodorożnyj, Terespol–Brześć, Medyka–Mościska, Braniewo–Mamonowo, Kuźnica Białostocka–Grodno, Siemianówka–Swisłocz, Dorohusk–Jagodzin, Werchrata–Rawa Ruska.
Przeczytaj także: PKP PLK – firmę Astaldi zastąpi Torpol. Umowa podpisana
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.