Partnerzy portalu

A1: wznowiono budowę obwodnicy Częstochowy

Opublikowano: 01-08-2019 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Od układania nawierzchni z betonu cementowego wznowiono budowę obwodnicy Częstochowy (autostrada A1) na odcinku Częstochowa Blachownia–Częstochowa Północ. Roboty toczą się w ramach prac zabezpieczających. Mają potrwać do 15 listopada br.


Fot. Budimex Fot. Budimex
  • Do robót na A1 przystąpiono w siedem dni od podpisania kontraktu
  • Wartość prac zabezpieczających to niemal 353,2 mln zł netto
  • Wkrótce ma ruszyć przetarg na dokończenie budowy obwodnicy Częstochowy

Obecnie budowę A1 obwodnicy Częstochowy realizuje konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe, Budimex oraz Budpol. Zastąpiło firmę Salini Polska, z którą pod koniec kwietnia br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umowy. Decyzja zapadła z winy włoskiej firmy, która m.in. nie prowadziła robót zgodnie z harmonogramem oraz nie regulowała płatności dla np. podwykonawców. Wybór wykonawcy prac zabezpieczających nastąpił poprzez negocjacje bez ogłoszenia.


Odcinek A1 Częstochowa Blachownia–Częstochowa Północ ma 21 km długości. Na początek prac zabezpieczających zaplanowano roboty nawierzchniowe na liczącym ponad 800 m długości odcinku (od km 424,310 do 425,140). Równolegle rozbudowywane jest zaplecze techniczne, co wymaga m.in. przetransportowania maszyn z gotowych już fragmentów autostrady A1. W najbliższych dniach kolejne odcinki będą przygotowywane pod ułożenie następnych warstw konstrukcyjnych jezdni. Jak napisano w komunikacie GDDKiA, zakres prac, w szczególności, będzie obejmował wykonanie robót zabezpieczających na ciągu głównym, roboty ziemne, wykonanie warstw konstrukcyjnych i bitumicznych, włącznie z wykonaniem podbudowy z betonu chudego, nawierzchni z betonu cementowego, również roboty wykończeniowe obiektów inżynierskich.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Umowę ze wspomnianym konsorcjum podpisano 24 lipca br. Obecnie prowadzone są też przygotowania do ogłoszenia przetargu na dokończenie prac na odcinku F autostrady A1. Jak napisano w komunikacie, nowe zamówienie będzie obejmowało wykonanie zakresu niezbędnego do uzyskania decyzji na użytkowanie obiektu budowwlanego. Chodzi m.in. o elementy BRD, ekrany akustyczne, oświetlenie węzła Rząsawa, ogrodzenie pasa drogowego

Wkrótce ma być oddany do użytku 33 km odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic. Inne fragmenty, na północy od Częstochowy powstaje ich w sumie pięć, mają być udostępniane w latach 2021, 2022, 2023.

Przeczytaj także: S19 – rozpoczęły się badania odcinka z tunelami

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!