• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

GDDKiA: jest wniosek o pozwolenie na budowę dla odcinka S19 na Podkarpaciu

Opublikowano: 13-09-2019 Źródło: GDDKiA

Do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynął wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Nisko Południe do węzła Podgórze o długości około 11,5 km.


Część odcinków S-19 już jest budowana. Fot. GDDKiA Część odcinków S-19 już jest budowana. Fot. GDDKiA
  • Odcinek S19 Nisko-Południe–Podgórze czeka na wydanie decyzji ZRID
  • Koszt przedsięwzięcia wyniesie prawie 273 mln zł, prace zostaną wykonane w 34 miesiące
  • Planowany fragment drogi ekspresowej jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia

Prace budowlane przeprowadzi konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. (lider) oraz Acciona Construction S.A. W umowie podpisanej 14 listopada 2018 r. wniosek o decyzję ZRID w imieniu GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) miał zostać złożony do 14 września br. Inwestycja pochłonie 272,5 mln zł.

Planowany odcinek jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, a na jego budowę przeznaczono 34 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych).

Początek odcinka S19 przyjęto za węzłem Nisko Południe, tuż za przecięciem drogi ekspresowej z linią kolejową LK65. Trasa w okolicy Nowosielca jest skierowana na południe po zachodniej stronie DK19 (w przybliżeniu równolegle do niej). Następnie krzyżując się bezkolizyjnie z DK19 odbija w kierunku południowo–wschodnim. W km 428+400 zlokalizowano dwa miejsca obsługi podróżnych: MOP typu II Jeżowe po stronie lewej i MOP typu III Podgórze po stronie prawej. Odcinek kończy się przed węzłem Podgórze gdzie droga ekspresowa S19 przecina się z drogą wojewódzką DW861 - czytamy w komunikacie.

S3: odcinek Nisko-Południe–Podgórze. Źródlo: GDDKiA S3: odcinek Nisko-Południe–Podgórze. Źródlo: GDDKiA


W ramach przedsięwzięcia zostanie zbudowana dwujezdniowa droga ekspresowa z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca na zewnątrz pod trzeci pas ruchu z drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg. Zostaną też zainstalowane ekrany akustyczne (wał ziemny), urządzenia podczyszczania wód opadowych, ogrodzenia i przejścia dla zwierząt oraz pasy zieleni dogęszczającej. Zaplanowano też budowę trzech wiaduktów drogowych, dwóch przejść dla zwierząt górą i czterech dołem, a także dziewięciu przepustów o funkcji ekologicznej.

Droga ekspresowa S19 poza odcinkiem Kuźnica Białostocka–Białystok będzie częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Jej długość wyniesie około 570 km. Rozciąga się od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Via Carpatia będzie drogowym połączeniem Kłajpedy na Litwie z Salonikami w Grecji.

Przeczytaj także: S3 na Dolnym Śląsku: GDDKiA otworzyła oferty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia