W sumie na całym nowym fragmencie Zakopianki podpór różnej wysokości znajdzie się 13. Najdłuższa estakada (992 m) będzie też miała najwyższe podpory - 50 m.

- Prace przy budowie obiektów mostowych na poszczególnych odcinkach są na różnym etapie i w różnych miejscach. Nadal trwają wykopy pod fundamenty, odkopywanie głowic pali, wiercenia pod pale, wykonywanie platform roboczych, prace zbrojeniowe i betoniarskie - podaje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowę całego nowego fragmentu Zakopianki podzielono na trzy odcinki: Lubień–Naprawa, Naprawa–Skomielna Biała (z budową tunelu) i Skomielna Biała–Chabówka (z powstaniem odcinka DK nr 47 klasy GP).

Jeśli chodzi o wspomniany tunel, który stanowił będzie 12,3% całej trasy, to kontynuowane jest drążenie jego prawej nitki od strony portalu północnego. W ostatnim czasie prowadzono także roboty przy wykopie i instalowano gwoździe od strony portalu południowego tunelu.

W każdej z dwóch nitek tunelu ruch będzie odbywał się w jednym kierunku. Tym samym całkowita długość odcinka tunelowego pod masywem Małego Lubonia wyniesie ponad 4 km. Pracownicy przebijają się przez naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych.

Przeczytaj także: Jaką metodę wybrano do budowy tunelu na Zakopiance? W Polsce jeszcze jej nie stosowano