Vistal Gdynia odstąpił od umowy na budowę mostu zwodzonego nad Martwą Wisłą w Gdańsku Sobieszewie – poinformowała spółka. Jak dodano, równocześnie odstąpił od umowy konsorcjum oraz porozumienia wykonawczego zawartych z partnerami konsorcjum.
Wizualizacja: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Planowana w Gdańsku przeprawa, prowadząca na Wyspę Sobieszewską, będzie mostem zwodzonym liczącym 173 m długości (181,5 m ze skrzydłami). Zostanie zlokalizowana w ciągu DW501 nad Martwą Wisłą. Czas otwierania obu przęseł wynosić będzie 120 sekund. Obiekt zapewni bezpieczne i sprawne połączenie wyspy ze stałym lądem.
O wyborze wspomnianego konsorcjum poinformowano w sierpniu 2016 r. Za budowę mostu zwodzonego nad Martwą Wisłą zaproponowano cenę 57 mln zł. To dla gdańszczan bardzo dobra informacja, bo zakładaliśmy, że wydatki na roboty budowlane mogą wynieść 71 mln zł – podał wtedy gdański magistrat. Zgodnie z pierwotnymi planami, most powinien być oddany do użytku na przełomie 2017 i 2018 r.
Już jednak wiadomo, że tak się nie stanie. Vistal Gdynia w restrukturyzacji odstąpił od umowy na wykonanie zamówienia pn. „Budowa mostu zwodzonego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501 nad Martwą Wisłą w Gdańsku Sobieszewie”, zawartej z Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska [...]. Równocześnie spółka odstąpiła od umowy konsorcjum oraz porozumienia wykonawczego zawartych z partnerami konsorcjum: firm Metrostav a.s. (lider konsorcjum) oraz Vistal Infrastructure sp. z o.o. (partner konsorcjum) w celu wspólnej realizacji zadania – czytamy w komunikacie.
We wrześniu minionego roku okazało się, że Grupa Vistal ma poważne kłopoty finansowe. Potem, na początku października, władze przedsiębiorstwa złożyły wnioski o sanację oraz upadłość sześciu z 10 spółek zależnych. Poinformowano, że by poprawić sytuację finansową, w czasie sanacji odbędzie się restrukturyzacja.
Vistal Gdynia otrzymał już m.in. od firmy Metrostav pismo zawierające odstąpienie od umowy na wykonanie 16 obiektów mostowych w ramach budowy drogi ekspresowej S7 Gdańsk-Elbląg. Z kolei krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wypowiedział konsorcjum firm: Vistal Gdynia (lider) oraz Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w restrukturyzacji (partner), kontrakt na budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej.
Vistal Gdynia to główna spółka w grupie Vistal, produkuje konstrukcje stalowe, które dostarcza na rynek krajowy i rynki zagraniczne, szczególnie do Skandynawii. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od stycznia 2014 r.
Przeczytaj także: Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej. Vistal otrzymał wypowiedzenie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.