Kładka Berdychowska ma ułatwić komunikację między okolicami Malty a Starym Rynkiem. Stanowić będzie połączenie komunikacyjne rejonu Kampusu Politechniki Poznańskiej z południową częścią Ostrowa Tumskiego oraz lewobrzeżną częścią Poznania. Będzie przeprawą pieszo-rowerową.

Projekt opracuje zespół autorski pod przewodnictwem ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego. Na przygotowanie go ma czas do końca 2019 r. Następnie inwestor, Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM), przystąpi do rozpisania przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

W momencie kiedy kładka zostanie zbudowana, naprawdę będzie na co popatrzeć. Widać to na wizualizacjach, że jest ona lekka, łatwa i przyjemna. W dodatku nie jest ona przeznaczona dla samochodów, co jest kolejnym atutem. Dotychczas brakowało takiego zawieszonego nad rzeką Wartą miejsca, z którego można spojrzeć na jej wspaniałą dolinę, przełamania i Katedrę – zaznacza Jerzy Gurawski, z pracowni architektonicznej ARPA.

Podpisanie umowy jest sfinalizowaniem i dopełnieniem konkursu architektonicznego, który został rozstrzygnięty w czerwcu tego roku. Kładka pieszo-rowerowa pomiędzy Berdychowem a Chwaliszewem ma dla nas istotne znaczenie nie tylko z punktu komunikacyjnego, ale także dalszego ożywienia terenów nadwarciańskich. Poznań wrócił nad rzekę, ale chcemy ten proces kontynuować i w tym kontekście ta inwestycja jest dla nas niezwykle ważna – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przeczytaj także: Kładka Berdychowska będzie kolejną ikoną Poznania