Na 11 maja br., rok po rozpoczęciu budowy, zaplanowano uroczyste otwarcie nowego dwuprzęsłowego tzw. mostu heleńskiego w Nowym Sączu. Samochody na nową przeprawę przez Dunajec mają wjechać dzień później.
Most heleński. UM Nowy Sącz
- Most heleński miał być gotowy kilka miesięcy temu, ale w budowie przeszkadzał m.in. wiatr
- Budowa rozpoczęła się w maju 2018 r. od rozbiórki starej przeprawy
- Most powstał w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28
Na moście odbywają się już końcowe prace, takie jak układanie warstwy chodnika, malowanie pasów, ustawianie znaków oraz prace porządkowe – mówi zastępca prezydenta Nowego Sącza Artur Bochenek, dodając, że dokumentacja kończąca inwestycję jest skompletowana. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Adam Konicki był już w Wojewódzkim Nadzorze Budowlanym w Krakowie i odbył pierwsze konsultacje związane z odbiorem mostu.
Do budowy łukowego mostu heleńskiego zużyto około 4955 ton stali (konstrukcyjnej i zbrojeniowej) oraz 6366 m3 betonu (na budowę dwóch przyczółków, filara środkowego, płyty żelbetowej i kap chodnikowych).
Całkowita długość mostu wynosi 345,4 m, a łączna szerokość 25,5 m. Długość każdego z dwóch przęseł to 165 m. Na moście są po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, ścieżka rowerowa oraz chodnik. Obiekt posadowiono na palach fundamentowych o długości 7 m dla przyczółków (po jednym przyczółku od strony Zamku i od strony dzielnicy Helena) oraz o długości 9 m dla filara środkowego. To przeprawa łukowa z sieciowym układem wieszaków. Zastosowano wieszaki linowe wykonane z lin stalowych o 64 splotach. Żelbetowa płyta pomostu oparta została na stalowym ruszcie.
Obiekt ma najwyższą według polskiej normy klasę A oraz najwyższą według normy obciążenia NATO STANAG klasę 150, czyli może służyć do przejazdu kolumny pojazdów wojskowych o tonażu 40 ton.
Most heleński miał być gotowy już kilka miesięcy temu, jednak na zmianę harmonogramu prac wpływ miały trzy rzeczy. Pierwsza to wzrost stanu Dunajca. Ponadto 18 dni było bardzo wietrznych, przez co wykonawca nie mógł wykonywać prac wykonywanych na dużych wysokościach. Należało także czekać na przełożenie sieci gazowej z mostu pod dno rzeki.
Most wybudowano w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28, po obu jego stronach powstały ronda.
Wszystkiego o budowie mostu heleńskiego dowiesz się TUTAJ.
Przeczytaj także: Most w Kurowie – odwołanie od przetargu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.