• Ceglany wiadukt powstał niemal 100 lat temu
  • Remont obiektu ma być kompleksowy
  • W efekcie planowanych prac zapewnione ma być bezpieczeństwo użytkowania

Przez Most im. ks. J. Poniatowskiego, który budowano w latach 1904–1914, każdego dnia przejeżdża 55 tys. pojazdów. Ceglany wiadukt ma niemal 100 lat. Dzięki niemu możliwy jest zjazd z mostu Poniatowskiego na Wisłostradę po lewej stronie Wisły lub wjazd na trasę w kierunku centrum.

Wiadukt przechodził remonty w latach 1945, 1959 i 1963. Obecnie wymaga modernizacji z uwagi na fakt, że jego projektanci brali pod uwagę wielokrotnie mniejsze od obecnych obciążenia. Planowany remont, jak poinformowano, ma być kompleksowy. Na wiadukcie znajdzie się nowa nawierzchnia, będzie ułożona na nowej podbudowie. Zaplanowano też budowę m.in. systemu odwodnienia. Obecnie jego brak kończy się rozluźnieniem gruntu i powstawaniem odkształceń.


Ponadto w komunikacie ZDM czytamy, że stare, zużyte spoiny i elementy kamienne zostaną wykute, a następnie zastąpione nowymi. Skrzydła wiaduktu zostaną odkopane i naprawione. Zniszczone fragmenty balustrad przejdą kompletną renowację, a elementy stalowe zyskają specjalne zabezpieczenie antykorozyjne.

Przetargowe oferty zainteresowane firmy mogą składać do 31 maja br.

Przeczytaj także: Budowa mostu przez Bug z rządowym wsparciem