W Polsce drony pomagają już badać jakość powietrza, będą pomagać w poszukiwaniu gazu i ropy naftowej, a wkrótce być może zaczną pracować także w kopalniach. Pracownicy Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej testowali możliwości ich wykorzystania w podziemnych wyrobiskach górniczych w kopalni Guido w Zabrzu.
Zabrze: test drona w kopalni Guido. Źródło: Politechnika Śląska/Facebook
Drony mogą pomóc w monitoringu oraz rozpoznawaniu warunków geologiczno-górniczych – napisano na facebookowej stronie uczelni.
Źródło: Politechnika Śląska/Facebook
Ostatnio Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało, że testuje drona mającego pomóc w tworzeniu ortofotomap, czyli zdjęć lotniczych, które będą wykorzystane do poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej.
Z kolei Katowice, Gliwice oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i firma Flytronic wspólnie testują drona pomagającego m.in. dokonać analizy składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno- i wielorodzinnych.
Do tego drony to stały już element placów budów w Polsce. Posiadamy kilka bezzałogowych statków powietrznych. A do czego służą drony? Przede wszystkim do tworzenia przez naszych geodetów ortofotomap i śledzenia postępów robót z góry. Opracowania wykonywane z ich wykorzystaniem są używane na naradach budów infrastrukturalnych. Dzięki nim można m.in. dokonać pomiaru mas ziemnych, hałd czy materiału pobranego z kopalni odkrywkowej – mówił nam w minionym roku Mateusz Turecki, kierownik zespołu BIM Innowacje w firmie Budimex.
Przeczytaj także: Drony, tablety, skanery 3D – tak coraz częściej wyglądają place budów w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.