To pierwsze tego typu trójstronne porozumienie w historii polskiego górnictwa – Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), KGHM Polska Miedź oraz LW Bogdanka podpisały list intencyjny ws. współpracy przy wprowadzaniu do produkcji najnowocześniejszych rozwiązań technicznych oraz informatycznych.
Kopalnie w Polsce. Fot. Agnieszka Materna/JSW
W ramach współpracy spółki mają dzielić się doświadczeniami m.in. w zakresie wykorzystania robotów w produkcji i podczas prowadzenia akcji ratowniczych, czy w zakresie wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Firmy będą pomagać sobie także m.in. w pozyskiwaniu zewnętrznego współfinansowania dla innowacyjnych rozwiązań w górnictwie.
Polskie górnictwo uchodzi na świecie za jedno z najnowocześniejszych, a sojusz trzech spółek górniczych jest gwarantem jego dalszego rozwoju. Tylko rozwój pozwoli nam utrzymać pozycję liderów na naszych rynkach zbytu – mówi Daniel Ozon, prezes JSW.
Podpisanie umowy ws. współpracy JSW, KGHM oraz Bogdanki. Fot. JSW
Nie mam wątpliwości, że nasze wyjątkowe doświadczenia i wiedza zgromadzona w KGHM to prawdziwy kapitał spółki. Pozycję giganta polskiej i światowej gospodarki budujemy w oparciu o te zasoby. Zgodnie z nową strategią już teraz znacznie zwiększamy nakłady na innowacje. Współpraca w tym obszarze i wymiana doświadczeń pozwoli zintensyfikować nasze działania – dodaje Marcin Chludziński, prezes KGHM.
Artur Wasil, prezes LW Bogdanka, przypomina z kolei, że za każdą z tych trzech firm stoją dekady zbierania doświadczeń w obszarze wydobycia.
Uznaliśmy, że podzielenie się tą wiedzą może przynieść wymierne efekty w zakresie efektywności produkcji i, co niezwykle ważne, bezpieczeństwa pracy pod ziemią. Kładziemy bardzo duży nacisk na nowoczesne technologie. (…) Zależy nam na tym, by być w czołówce nowoczesnych i nowatorskich firm na świecie. Łącząc nasze siły, możemy szybciej osiągnąć te ambitne cele – mówi Artur Wasil.
JSW S.A. prowadzi działalność na Górnym Śląsku. W skład spółki wchodzą obecnie m.in. cztery kopalnie węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy. Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, we Włoszech i Indiach.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to jeden z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, szczególnie prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.
KGHM prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Posiada aktywa na trzech kontynentach. Zajmuje się głównie wydobyciem rud, produkcją miedzi oraz innych metali nieżelaznych.
Przeczytaj także: Wypadki w kopalniach – górnicy uczą się w pracowni VR
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.