Od stycznia do połowy listopada br. Naftoport przeładował 15 mln ton ropy i paliw. To więcej niż w ciągu dwunastu miesięcy 2018 r. Spółka zwyżkę obrotów wyjaśnia dywersyfikacją dostaw ropy naftowej przez polskie rafinerie i zwiększonym importem surowca drogą morską po kryzysie spowodowanym zanieczyszczoną ropą ze wschodu.
Przeładunek w Naftoporcie. Fot. PERN
- W ubiegłym roku Naftoport przeładował 14,9 mln ton ropy. W tym, do 15 listopada, już 15 mln ton
- Istotny wpływ na wynik miał przestój rurociągu „Przyjaźń” w maju br.
- Przeładowano wtedy 2,2 mln ton ropy, dwa razy więcej od średniej z poprzedzających miesięcy
Naftoport w całym 2018 roku przeładował 14,9 mln ton ropy i paliw. Firma obsłużyła w tym czasie 314 statków, z czego jedną trzecią stanowiły duże zbiornikowce przekraczające 80 tys. ton. Tymczasem 13 listopada tego roku, w trakcie załadunku produktowca „Excello”, spółka należąca do PERN-u, pobiła dotychczasowe rekordy.
Duży wpływ na ten wynik miała sytuacja z maja br., kiedy nie odbywały się dostawy surowca poprzez rurociąg „Przyjaźń”. Przeładowano wtedy 2,2 mln ton ropy naftowej, choć w poprzedzającym okresie średnio w miesiącu rozładowywane było około 1 mln ton. Dodatkowo, przez 46 dni unieruchomienia rurociągu „Przyjaźń” Naftoport przyjął 51 zbiornikowców, czyli o 13 więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.
Przypomnijmy, że w drugiej połowie kwietnia do polskiego systemu przesyłowego trafiła skażona chlorkami organicznymi ropa, która jest bardzo niebezpieczna dla wrażliwych systemów rafineryjnych. PERN na wniosek klientów zatrzymał tłoczenie rurociągiem „Przyjaźń”. Jego wznowienie w niepełnym wymiarze nastąpiło dopiero 9 czerwca. W tym czasie PERN na bieżąco obsługiwał rafinerie przekazując surowiec z zapasów oraz dostarczany drogą morską poprzez Naftoport. Klienci na stacjach paliw nie odczuli tej sytuacji – komentuje Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu.
Naftoport Sp. z o.o. wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów naftowych w Porcie Gdańskim. Spółka stanowi istotny element logistyki dostaw ropy dla polskich i niemieckich rafinerii oraz jej tranzytu, a także lądowo-morskiego przeładunku produktów naftowych. Infrastruktura terminalu przeładunkowego Naftoportu obejmuje pięć stanowisk przeładunkowych o łącznym potencjale 40 mln ton ropy naftowej i paliw płynnych rocznie.
Przeczytaj także: PERN wybuduje sześć zbiorników paliwowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.