Według danych GUS za 2017 r., w Polsce produkujemy rocznie 12 mln ton odpadów komunalnych. W naszym kraju system gospodarowania takimi odpadami głównie opiera się na instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania. Jest ich około 160, o łącznej wydajności około 11,8 mln ton. W Polsce działa też jednak osiem nowoczesnych spalarni odpadów komunalnych o wydajności około 1,1 mln ton, a w planie jest budowa kolejnych.
Największe spalarnie w Polsce. Fot. www.khk.krakow.pl
W Europie powstaje mnóstwo śmieci. Z danych za 2016 r. wynikało, że przeciętny Europejczyk produkuje 481 kg odpadów komunalnych rocznie, a przeciętny Polak – około 270 kg. Przodowali Duńczycy: 747 kg. Tymczasem Unia Europejska chciałaby, żeby ilość śmieci na wysypiskach została ograniczona do maksimum 35%. W tym mogą pomóc właśnie spalarnie, których działanie oznacza też zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, będącego następstwem spalania węgla na potrzeby produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Zobaczcie ranking największych w Polsce obiektów do spalania odpadów komunalnych.
-
Kraków
W grudniu 2015 r. funkcjonowanie rozpoczął ZTPO w Krakowie. Zakład może przekształcić 220 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku. W wyniku spalania wyprodukowana zostaje energia elektryczna (około 65 000 MWh) i cieplna (280 000 MWh).
Spalarnia w Krakowie. Fot. www.khk.krakow.pl
Spalarnia jest przygotowania do pracy przez minimum 8,1 tys. godz. na rok. Wyliczono, że od 27 czerwca 2016 r. do końca maja 2017 r. krakowska Ekospalarnia przekształciła w energię elektryczną i cieplną 222 729,41 ton odpadów komunalnych – w tym czasie wytworzyła i wyprowadziła do sieci 56 670 MWh energii elektrycznej oraz 740 108 GJ energii cieplnej.
-
Poznań
W marcu 2017 r. oddano do użytku spalarnię w Poznaniu. Produkuje prąd i ciepło z około 210 tys. ton odpadów rocznie.
Spalarnia w Poznaniu. Fot. Hochtief Polska
Powstająca w trakcie spalania energia cieplna, za pośrednictwem Elektrociepłowni Karolin, trafia do mieszkańców Poznania. Instalacja zaopatruje też w energię krajowy system elektroenergetyczny.
-
Bydgoszcz
W listopadzie 2015 r. zakończyła się budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów w Bydgoszczy (ZTPO). Odbywała się w latach 2013-2015, trwała 787 dni.
Spalarnia w Bydgoszczy. Fot. archiwum
Spalarnia może przyjąć i przetworzyć 180 tys. mg odpadów komunalnych rocznie, pracując przez 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu, maksymalnie 8 tys. godz. w roku. Dzięki procesowi spalania rocznie w zakładzie może być wytworzone 54 tys. MWh prądu i 648 tys. GJ ciepła.
-
Szczecin
5 grudnia 2017 r. na ruszcie szczecińskiego EcoGeneratora pojawiły się pierwsze odpady. Był to kolejny ważny etap rozruchu instalacji. Obecnie zakład przetwarzać na energię może 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, tym samym zapewniając prąd i ciepło dla około 30 tys. mieszkań.
Spalarnia w Szczecinie. Fot. Facebook.com/ECOGenerator.Szczecin
-
Białystok
W lutym 2016 r. otwarto spalarnię w Białymstoku – jest w stanie przetworzyć do 15 ton odpadów komunalnych w ciągu godziny, a więc do 120 tys. ton w ciągu roku. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie rocznie około 43 tys. MWh energii elektrycznej oraz około 360 tys. GJ energii cieplnej.
Spalarnia w Białymstoku. Fot. www.lech.net.pl
-
Rzeszów
W 2018 r. do użytku oddano spalarnię w Rzeszowie, należącą do spółki PGE Energia Ciepła. Wydajność instalacji wynosi 100 tys. ton, jednak są plany rozbudowy zakładu o drugą linię technologiczną, dzięki której wydajność wzrośnie o 80 tys. ton.
Spalarnia w Rzeszowie. Fot. PGE GiK
Obecnie nominalna moc elektryczna brutto to minimum 7,6 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 4,6 MWe (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła). Czas pracy spalarni: minimum 8 tys. godz. rocznie.
Moc cieplna instalacji przy produkcji energii elektrycznej i ciepła to 15,4 MWt, co odpowiada letniemu zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową mieszkańców Rzeszowa.
-
Konin
W grudniu 2015 r. nastąpiło przekazanie do eksploatacji ZTPO w Koninie. Zakład uruchomiono w ciągu trzech lat od podpisania umowy i dwa lata po rozpoczęciu robót budowlanych.
Spalarnia odpadów w Koninie. Fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski/ZTUOK w Koninie
Spalarnia odpadów pracuje siedem dni w tygodniu 24 godz. na dobę. Może unieszkodliwić minimum 94 tys. ton odpadów zmieszanych rocznie oraz wyprodukować 47 tys. MWh energii elektrycznej oraz 120 tys. GJ energii ciepłej, która trafi do sieci miejskiej.
-
Warszawa
Największą spalarnię odpadów w Polsce ma mieć Warszawa: powstanie wskutek rozbudowy mniejszego zakładu, działającego na Targówku i będącego jednocześnie najstarszą i do niedawna jedyną funkcjonującą w Polsce instalacją tego typu. Uruchomiono ją w 2001 r. Jej przepustowość to jednak tylko około 60 tys. ton na rok. Docelowo zwiększona zostanie do 305,2 tys. ton rocznie.
Spalarnia w Warszawie po rozbudowie. Źródło: eko-impuls.pl
Co dalej, czyli kolejne spalarnie w Polsce
Ostatnio ponad 270 mln zł dotacji na budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów otrzymał Gdańsk; to 53% wartości całej inwestycji. Spalarnia do eksploatacji ma być oddana w 2023 r. Zakończyliśmy projektowanie i uzgodnienia, czekamy na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę – w lutym tego roku powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Z kolei na początku maja miejska spółka, odpowiedzialna za realizację tego przedsięwzięcia, wydała wykonawcy formalne polecenie rozpoczęcia robót. Po wieloletnich przygotowaniach zaczynamy realizację największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Dzięki niej będziemy przetwarzać odpady nienadające się do recyklingu, a w efekcie tego procesu powstanie dla mieszkańców naszego miasta energia elektryczna i ciepło – stwierdził Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii.
Gdańska spalarnia powstanie na terenie o powierzchni 3 ha. Będzie przyjmować 160 tys. ton odpadów rocznie.
Za trzy lata gotowa ma być też spalarnia w Olsztynie. Komisja Europejska wyraziła już zgodę na dofinansowanie budowy kwotą 170 mln zł. Podpisano już umowę z partnerem, który wybuduje Ekociepłownię za własne pieniądze oraz będzie nią zarządzać przez 25 lat. Pierwszy etap, budowa szczytowej kotłowni gazowo-olejowej, ma zostać zrealizowany za 18 miesięcy. Z kolei zasadnicza część ciepłowni na paliwo alternatywne z wysokokalorycznych odpadów, które nie mogą być składowane na wysypiskach, ma zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy.
Źródło: UM Olsztyn
Budowa spalarni oznacza dla Olsztyna zmniejszenie zużycia węgla do produkcji energii cieplnej z 98% do 36%.
Przeczytaj także: Warszawa będzie mieć największą w kraju spalarni
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.