W aukcji rynku mocy na 2021 r. zakontraktowanych zostało łącznie nie mniej niż 11,652 tys. MW obowiązku mocowego dla jednostek z grupy PGE, jak podała spółka w komunikacie. Cena zamknięcia aukcji mieści się w przedziale 218,56 do 240,40 zł/kW/rok.
Aukcja główna na rynku mocy zakończona. Fot. gyn9037/Shutterstock
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały, że aukcja główna na rynku mocy na rok 2021 została zakończona w 5. rundzie. Zaokrąglona do 1 tys. MW łączna wielkość obowiązków mocowych oferowanych przez dostawców mocy wynosiła 26 tys. MW.
Zgodnie z parametrami dla aukcji zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej na rok dostaw 2021 wynosiło 22,732 tys. MW. Cena maksymalna aukcji wynosiła 327,80 zł/kW/rok. Cena zamknięcia aukcji zostanie w terminie trzech dni roboczych podana do publicznej wiadomości przez PSE.
PGE podała, że łączny obowiązek mocowy obejmuje 1,944 tys. MW dla jednostek nowych (z umową mocową na 15 lat), nie mniej niż 2,698 tys. MW dla jednostek modernizowanych (w tym 2,419 tys. MW z umową mocową na pięć lat oraz 280 MW z umową mocową na siedem lat), 7,009 tys. MW dla jednostek istniejących (z umową mocową na rok).
Ofertę złożyły też spółki zależne Polenergii; zaoferowały one obowiązek mocowy w łącznej wysokości 114 MW. Spółki do czasu zakończenia aukcji nie złożyły ofert wyjścia z aukcji.
Czym jest rynek mocy?
Celem utworzenia rynku mocy było opracowanie mechanizmu wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach wytwórczych, a więc przede wszystkim w elektrowniach. Wysokie koszty ich utrzymania, a także inwestycje w nowe bloki generują problemy finansowe spółek zarządzających obiektami. Innym problemem są też niskie ceny energii na rynku hurtowym, które nie dają firmom możliwości zarobienia na spłatę zaciągniętych długów, przede wszystkim wysokich kredytów. Za jeden z powodów kiepskiej sytuacji finansowej firm zarządzających elektrowniami uważa się także wzrost udziału w rynku energii odnawialnych źródeł energii (OZE), szczególnie farm wiatrowych.
W związku z zawodnością źródeł odnawialnych, należy utrzymywać w gotowości konwencjonalne źródła mocy; nie jest to tanie, większości firm na to nie stać. Dzięki opłacie mocowej (wypłacanej jako wsparcie finansowe) zarządzający elektrowniami mogą dysponować odpowiednimi środkami, a także modernizować stare lub budować nowe bloki energetyczne.
W roku 2021 r. zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej wyniesie 22,732 tys.MW, rok później – 23,003 tys. MW, natomiast w 2023 r. – 23,292 tys. MW.
Jeżeli kontrakt zostanie zawarty na więcej niż jeden rok dostaw w aukcji głównej organizowanej, zapotrzebowanie na moc w kolejnym roku ma być odpowiednio zmniejszone.
Przeczytaj także: Kiedy powstaną pierwsze farmy morskie PGE? W 2021 r. pierwszy krok milowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.