• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Artykuł nie istnieje
Artykuł nie istnieje

Nowości firmy TERRA w technologii krakingu statycznego

Opublikowano: 01-01-2008 Źródło: Inżynieria Bezwykopowa 4/2007 [20]

Po kilku latach pracy systemu TERRA EXTRACTOR X400 firma TERRA AG / Szwajcaria wprowadza na rynek unowocześnienia zwiększające komfort i szybkość pracy.


Fot. 3. TERRA EXTRACTOR X400 oraz Zwijarka X400 Fot. 3. TERRA EXTRACTOR X400 oraz Zwijarka X400

TERRA EXTRACTOR X400 jest hydraulicznym systemem do wymiany wszelkiego rodzaju zużytych rurociągów na nowe. Urządzenie pozwala na wymianę rur od średnicy φ40 do φ250 mm. Zaletą systemu jest możliwość zwiększenia średnicy wymienianej rury na większą. Jednostka robocza napędzana jest cylindrem hydraulicznym o sile 40 ton (400 kN). Parametry te otrzymujemy przy zastosowaniu nowoczesnej jednostki napędowej PP X400.
Specjaliści firmy TERRA w bardzo prosty sposób ominęli problem wymiany rurociągów układanych na dużych łukach. Zrezygnowano ze stalowych żerdzi na korzyść liny stalowej o wysokiej wytrzymałości. Pozwoliło to na bardzo wygodną pracę z mniejszą ilością wykopów pośrednich oraz umożliwiło pracę w mniejszych wykopach. Faktem jest, że lina o średnicy ?25 przy długości 100 m jest bardzo ciężka. Stąd pomysł na zastosowanie wspomagającej zwijarki linowej. Od tej chwili pracownicy nie muszą już trudzić się przy ręcznym zwijaniu liny.
Praca TERRA EXTRACTOR X400 w wersji ze zwijarką linową jest bardzo wygodna i szybka. Urządzenie pracuje w pełni automatycznie, a prędkość pracy sięga 2,5 m/min. Zwijarka automatycznie dostosowuje swoją prędkość do modułu ciągnącego. Zaletą jest fakt, że zwijarka nie wymaga dodatkowego zasilania. Jest napędzana z jednostki głównej. Kolejną zaletą systemu jest możliwość pracy z wykopu lub z powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania zdalnego, radiowego sterowania urządzeniem. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ekipa układa nowy rurociąg z krótkich modułów rur PEHD. Pracownicy podłączający nowy moduł są oddaleni o 100 m od urządzenia i znajdują się w wykopie lub studni.


Fot. 2. Narzędzia tnące przed rozpoczęciem krakinguW takim przypadku należy zatrzymywać i uruchamiać urządzenie praktycznie co kilkadziesiąt centymetrów. Zdalne sterowanie pozwala robić to z dużej odległości, co zwiększa efektywność pracy. Pracownicy przebywający wówczas w wykopie nie są widoczni dla osób przechodzących. Urządzenie włącza się automatycznie i praca posuwa się naprzód.
Fot. 2. Narzędzia tnące przed rozpoczęciem krakingu

Nie sposób nie wspomnieć o narzędziach wiertniczych. TERRA EXTRACTOR X400 wykorzystuje sprawdzone rozwiązania z większej maszyny TERRA HYDROCRACK HC 600. Firma TERRA zrezygnowała definitywnie ze stosowania noży rolkowych oraz narzędzi z jednym nożem tnącym. Urządzenie korzysta z noży trójskrzydłowych, które pozwalają na pewne zniszczenie starej rury w trzech płaszczyznach i jednocześnie zapobiegają zarysowaniu nowej rury. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stali, noże są bardzo trwałe. Jeden z pracowników firmy TERRA zapytany o czas użytkowania odpowiedział: "ciężko powiedzieć, jeszcze nikt od kilku lat stosowania nie pytał o nowe". TERRA EXTRACTOR X400 jest urządzeniem modułowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu montaż jest bardzo prosty, nawet wewnątrz budynku. Jednostka napędowa może znajdować się w odległości 15-30 m od urządzenia. Firma TERRA, jak przystało na firmę szwajcarską, kładzie bardzo duży nacisk na ochronę środowiska, ciszę i spokój oraz minimalną ingerencję w środowisko naturalne. Jednostki napędowe z serii SuperSilent są bardzo ciche i stosują ekologiczne oleje i smary. Polski rynek bardzo szybko przekonuje się do technologii krakingu statycznego. To właśnie klienci wyznaczają kierunki rozwoju maszyn. Firma TERRA ceni sobie rady użytkowników i szybko na nie reaguje. Najlepszym tego przykładem jest właśnie system TERRA EXTRACTOR X400.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia