• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kiedy zakończy się budowa mostu nad Odrą w ciągu S3?

Opublikowano: 24-06-2019 Źródło: GDDKiA

Choć jest przejezdny, jego budowa jeszcze się nie zakończyła. Most nad Odrą w ciągu drogi ekspresowej S3 w woj. lubuskim jest do dyspozycji kierowców, ale zawężenie jezdni sprawia, że przy dużym natężeniu pojazdów ruch może być spowolniony. To szczególnie istotne w sezonie wakacyjnym, ponieważ droga jest jedną z najczęściej wybieranych tras w drodze do turystycznych celów. Kiedy prace budowlane zostaną zakończone?


Budowa mostu nad Odrą w Cigacicach. Fot. GDDKiA Budowa mostu nad Odrą w Cigacicach. Fot. GDDKiA

Jak deklaruje inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), prace związane z budową przeprawy powinny zakończyć się w grudniu br. Co zostało jeszcze do wykonania? Przede wszystkim betonowanie płyty pomostu obiektu, które realizowane jest z wykorzystaniem trzech metod: nasuwania, betonowania nawisowego ora zbetonowania na rusztowaniu stałym.

Pierwsza metoda zastosowana została w części obiektu nad terenem zalewowym, druga – w ramach budowy podpór na prawym i lewym brzegu rzeki, natomiast trzecia – do zworników spinających przęsło nurtowe między podporami oraz samych podpór.

Prace te potrwają do połowy września. Później prowadzone będą roboty przygotowawcze do wykonania nawierzchni (izolacja, krawężniki, kapy chodnikowe), montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ekranów akustycznych. W listopadzie odbyć się ma próbne obciążenie, a od zakończenia budowy wykonawcę dzielić będą już tylko procedury administracyjne i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Przekazanie mostu do eksploatacji zaplanowano na połowę grudnia.

Budowa mostu nad Odrą w Cigacicach. Fot. GDDKiA Budowa mostu nad Odrą w Cigacicach. Fot. GDDKiA

Most w Cigacicach k. Sulechowa jest częścią trasy S3 Zielona Góra–Sulechów. Powstał w miejsce starej przeprawy, która nie spełniała parametrów dla drogi ekspresowej (m.in. nieodpowiednia szerokość, brak pasów awaryjnych i odpowiedniej nośności). Wykonawcą obiektu jest firma Strabag, a koszt budowy całego odcinka z mostem to prawie 300 mln zł.

Przeczytaj także: „Drugie życie” mostu. Elementy krakowskiej przeprawy posłużą do budowy nowych obiektów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia