Konsorcjum tworzą m.in.: PWE Gubin sp. z o.o., Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Zielonogórski. Dotychczas w tym województwie nie realizowano tak wielkiego przedsięwzięcia energetycznego.

Inwestorem przedsięwzięcia ma być PWE Gubin sp. z o.o., natomiast Politechnika Wrocławska będzie koordynować projekt w zakresie wykonywanych działań, a zwłaszcza za działalność naukowo-badawczą pod względem technicznym i technologicznym.

Inwestycja ta ma się znacznie przyczynić do rozwoju regionu. Przedstawiciele uczelni przekonują również, że jest ona przyjazna dla środowiska naturalnego. Poparcie dla elektrowni i kopalni deklaruje też Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego. Od samego początku przeciwnikami są mieszkańcy, którzy niejednokrotnie stracą swoje domy i posiadłości, a ci którzy zostaną, obawiają się o wpływ środowiskowy kopalni.

Jednym z celów działania powołanego wczoraj konsorcjum jest uświadomienie mieszkańców gmin Brody i Gubin, iż planowana inwestycja nie wpłynie na jakość życia mieszkańców. W przyszłym miesiącu zorganizowane zostanie referendum, w którym wypowiedzą się mieszkańcy Gubina. Wcześniej swój sprzeciw wyrazili mieszkańcy Brodów, którzy mieli możliwość ustosunkowania się do sprawy w czerwcowym referendum.

Argumentami za powstaniem elektrowni i kopalni jest też otrzymanie możliwości na zmniejszenie bezrobocia w regionie.

Wykonane zostały już pierwsze odwierty, na podstawie których okazało się, że zasoby bilansowe (możliwe do wydobycia) złoża Gubin (zlokalizowanego na granicy powiatów żarskiego i krośnieńskiego) wynoszą 1,561 mld t. Zasoby pozabilansowe, których wydobycie będzie możliwe w przyszłości szacuje się na 63,6 mln t.


Obecnie nie są jeszcze znane koszty i czas realizacji inwestycji.