• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warsztaty tunelowe na Politechnice Warszawskiej

Opublikowano: 28-05-2025 Źródło: Politechnika Warszawska

27 maja 2025 r. na Politechnice Warszawskiej przeprowadzono bezpłatne warsztaty Obudowa Segmentowa tuneli tarczowych z fibrobetonu, organizowane wspólnie przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Podkomitet Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki oraz firmę Bekaert.


Fot. Łukasz Kruk, Politechnika Warszawska Fot. Łukasz Kruk, Politechnika Warszawska

Wydarzenie odbyło się 27 maja 2025 r. w Małej Auli w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej w godzinach od 9:00 do 17:00. Prowadzone było w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na polski.

Dla uczestników wydarzenie było okazją do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i najlepszymi praktykami w zakresie projektowania i wykonywania obudów tuneli zaprezentowanych przez doświadczonych ekspertów z Francji, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych.

Fot. Łukasz Kruk, Politechnika Warszawska Fot. Łukasz Kruk, Politechnika Warszawska

Wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia i prezentacji tła historycznego dotyczącego segmentów zbrojonych fibrobetonem. Opowiadał o tym Verya Nasri z amerykańskiej firmy AECOM. Ten sam prelegent omówił też podstawy projektowania.

Profesor Uniwersytetu Stanowego Arizony, Barzin Mobasher, omówił zagadnienia związane z technologią betonu do produkcji segmentów zbrojonych fibrobetonem.

W kolejnej sesji tematykę takich segmentów, a także połączeń i akcesoriów podjęli Benoit De Rivaz z firmy Bekaert i Christophe Delus ze spółki Optimas (obie z Francji).

Trzecią sesję poświęcono uszczelkom oraz systemom deskowań. O pierwszym zagadnieniu mówił Andreas Diener (Cordes z Niemiec), a o drugim Stefan Medel (Herrenknecht Formwork, także z tego kraju).

W ostatniej sesji głos zabrali przedstawiciele z Polski – Bartosz Dziuban z firmy Gulermak oraz Wojciech Nowak z PORR Polska, którzy omówili zastosowanie segmentów zbrojonych fibrobetonem w tunelach w Polsce – w II linii metra w Warszawie i w Świnoujściu, a także badania, jakie prowadzone były na tych segmentach.

Fot. Dr hab. inż. Monika Mitew-Czajewska, prof. Politechniki Warszawskiej Fot. Dr hab. inż. Monika Mitew-Czajewska, prof. Politechniki Warszawskiej

Warsztaty podsumowali Pan Verya Nasri i Pani profesor Anna Siemińska-Lewandowska, prezydent Polish Tunnelling Association.

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia