Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. W dniu dzisiejszym wystąpi on do KE o notyfikację tego projektu, ponieważ zawiera on elementy pomocy publicznej.
fot. inzynieria.com
Przewidziane ustawą rozwiązania będą ograniczone w czasie. Większość z nich będzie obowiązywała do grudnia 2011 r.; kilka przepisów będzie jednak stosowanych dłużej - nawet do 2015 r.
Jak podaje PAP, wśród zaproponowanych w projekcie rozwiązań znalazły się m.in. pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawców, którzy ponieśli duże straty w wyniku powodzi i nie mają własnych środków na wypłatę wynagrodzeń. Z Funduszu będzie można wypłacić pracownikom pieniądze do wysokości przeciętnego wynagrodzenia - ok. 3,3 tys. zł miesięcznie. Będą to środki wypłacane w formie pożyczki, z możliwością jej umorzenia. Na zalanych terenach starosta będzie mógł podjąć decyzję o tym, aby skierować osoby bezrobotne - w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych - do wszelkiego rodzaju czynności związanych z usuwaniem skutków powodzi. Również osoby z terenów rolniczych dotkniętych powodzią będą mogły pracować przy usuwaniu skutków powodzi. Ich wynagrodzenia opłaci Fundusz Pracy. Z państwowego i zakładowych funduszy osób niepełnosprawnych będzie można odbudowywać zniszczenia warsztatów terapii zajęciowej, naprawiać zniszczone miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Ponadto, jeśli obroty przedsiębiorcy w okresie od początku maja do końca lipca 2010 r. w porównaniu z tym samym okresem 2009 r. będą niższe o ponad 15%, będzie on mógł uzyskać pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na szkolenia pracowników i uzupełnienie ich wynagrodzeń. Projekt zakłada również możliwość sprzedawania mieszkania bez przetargu osobom, które straciły je w czasie powodzi, przez samorządy i instytucje skarbu państwa. Gminy będą mogły również otrzymać granty pokrywające cześć kosztów budowy mieszkań komunalnych dla powodzian. Osoby lub wspólnoty, które zaciągnęły kredyty na remonty czy na budowę, będą mogły uzyskać środki na ich spłacenie i uzyskają niskooprocentowany kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Projekt zakłada też m.in. możliwość wcześniejszego wypłacenia dopłat dla rolników. Zwyczajowo są one wypłacane od 1 grudnia.
Około 20 czerwca postanie pierwsza lista strat popowodziowych i wówczas możliwe będą bliższe szacunki, jakiej grupy przedsiębiorców i rolników będzie dotyczyła projektowana w nowej ustawie pomoc. Według szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeniowej, ok. 110 tys. podmiotów zgłosiło się w sprawie strat, w tym ok. 6-7 tys. podmiotów gospodarczych. Prawdopodobnie 2-3 tys. z nich będzie mogło z tego wsparcia skorzystać.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.