Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane statystyczne dotyczące funkcjonowania transportu kolejowego w pierwszym półroczu 2010 r.
Fot. inzynieria.com
Przewozy osobowe
W I półroczu 2010 r. przewozy osób wykonywało 10 przewoźników normalnotorowych, w tym: trzy spółki z tzw. Grupy PKP (PKP Intercity S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o., PKP Cargo S.A.), pięć spółek będących własnością samorządów lokalnych: Przewozy Regionalne sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o., Szybka Kolej Miejska sp. z o.o. w Warszawie, Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o., Koleje Dolnośląskie S.A. oraz dwie spółki będące własnością koncernu DB (DB Schenker Rail Polska S.A. oraz Usedomer Bäderbahn GmbH).
W 2010 r. pojawili się na polskim rynku przewozu osób nowi przewoźnicy, w związku z czym wydano 4 licencje na przewozy kolejowe osób. Uzyskali je: S&K TRAIN TRANSPORT sp. z o.o., Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. we Wrocławiu oraz Koleje Śląskie sp. z o.o. Liczba aktywnych licencji wynosiła 34.
W I półroczu 2010 r. przewoźnicy osób przewieźli łącznie 133,5 mln pasażerów, to jest o 6,1% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i 5,8% mniej niż w II półroczu 2009 r. Wzrost liczby pasażerów odnotowały tylko spółki będące własnością samorządów. Przewiozły 95,5 mln pasażerów, czyli o 0,5% więcej niż w 2009 r.
Średnia odległość przewozu jednego pasażera wyniosła 63,8 km, o 1,5 km więcej niż w roku poprzednim. W segmencie przewozów regionalnych średnia odległość wyniosła 40,5 km, co dało wzrost w porównaniu z I półroczem 2009 r. o około 6 km.
Przewóz rzeczy
W I półroczu 2010 r. licencjonowane przewozy rzeczy realizowało 39 podmiotów. Aktywne licencje na przewozy rzeczy posiadało 71 podmiotów, w tym 13 licencji na liniach wąskotorowych. W 2010 r. wydano 5 nowych licencji na przewóz rzeczy. Otrzymali je przewoźnicy: PHU LOKOMOTIV, Wiskol, Zakład Przewozów i Spedycji "SPEDKOKS" sp. z o.o., S&K TRAIN TRANSPORT sp. z o.o. oraz ExTRail sp. z o.o.
Łącznie przewoźnicy rzeczy przewieźli w I półroczu 2010 r. 109,9 mln ton ładunków. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego stanowi to wzrost przewiezionej masy ładunków o 1,4%. Najwięcej, ponieważ aż 58,6 mln ton ładunku przewieźli przewoźnicy z Grupy PKP, co daje im największy udział w rynku. Wśród pozostałych przewoźników największy udział w rynku, posiadają spółki DB Schenker. Średnia odległość przewozu ogółem w I półroczu 2010 r. wzrosła o 30 km i wyniosła 205,6 km. Średnia odległość przewozu 1 tony ładunku wyniosła 388 km.
Przewozy intermodalne
W I półroczu 2010 r. przewozy intermodalne realizowało 5 przewoźników, w tym spółki grupy PKP – PKP Cargo i PKP LHS, DB Schenker, CTL Rail oraz Lotos Kolej. Przewieziono 166 tys. sztuk jednostek transportowych (o 21,2% więcej niż w roku poprzednim), głównie kontenerów o łącznej masie 1,8 mln ton. W porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. przewieziono tego rodzaju transportem o 14,4% ton ładunków więcej. Największy udział w rynku w przewozach intermodalnych koleją posiadała spółka PKP Cargo, mierząc przewiezioną masą—83%. Wśród pozostałych przewoźników największy udział posiadała spółka Lotos Kolej.
Rynek zarządców infrastruktury
W I półroczu 2010 r. działalnością polegającą na zarządzaniu infrastrukturą kolejową zajmowało się 10 podmiotów, w tym 8 zarządców udostępniało infrastrukturę innym przewoźnikom kolejowym. Wyłącznie zarządzaniem infrastrukturą kolejową na liniach normalnotorowych zajmowały się następujące podmioty: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Infra Silesia S.A., Kopalnia Piasku „Kotlarnia” – Linie Kolejowe sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Kolejowa sp. z o.o., CTL Maczki-Bór sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa KWK BUDRYK S.A. oraz UBB Polska sp. z o.o. Pozostałe trzy podmioty łączyły funkcję przewoźnika i zarządcy, w tym na liniach normalnotorowych: WKD sp. z o.o. i PKP SKM sp. z o.o. oraz na linii szerokotorowej PKP LHS sp. z o.o. Spółki WKD sp. z o.o. oraz PKP LHS sp. z o.o. nie udostępniały własnej infrastruktury innym przewoźnikom.
Zarządcy infrastruktury w I półroczu 2010 r. sprzedali oraz zrealizowali we własnym zakresie łącznie 1,388 mln sztuk tras, tj. o 4,5% więcej niż w analogicznym okresie 2009 r., co stanowiło 59,5 tys. sztuk. Liczba tras sprzedanych przez PKP PLK wyniosła 1,203 mln, co stanowiło 87% ogółu sprzedanych oraz zrealizowanych we własnym zakresie tras przez wszystkich zarządców infrastruktury w Polsce.
Łącznie wykonano 110,1 mln km tras, czyli o 6,6 mln więcej niż w I półroczu 2009 r. Należy zaznaczyć, że 66% ogólnej liczby tras stanowią trasy zrealizowane w ruchu pasażerskim. Średnia długość uruchamianych przez zarządców infrastruktury tras wyniosła 79,3 km, tj. o 1,5 km więcej niż w I półroczu roku poprzedniego. Dla przewozów pasażerskich średnia długość trasy wyniosła 92,5km, natomiast dla przewozów rzeczy 82,8 km.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.