W Polsce brakuje pieniędzy, aby rozbudować infrastrukturę do obsługi transportu kombinowanego. A przecież ta forma przewozów jest nie tylko tańsza, ale też bardziej przyjazna środowisku.
Fot. inzynieria.com
Transport intermodalny daje same korzyści. Przede wszystkim przy tej formie przewozów zużywa się mniej energii, a to znacznie obniża koszty paliwa. Ponadto emituje mniej hałasu i obniża liczbę wypadków na drogach. Tn rodzaj transportu jest nie tylko tańszy, ale też bardziej przyjazny środowisku. Co więcej, odciąża sieć drogową, obniżając tym samym koszty jej utrzymania. Jednak pomimo tych zalet zaledwie ok. 2% przewozów kolejowych w Polsce stanowi transport kombinowany. To aż kilkakrotnie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.
Wciąż istnieje zbyt wiele przeszkód, by ten transport mógł się swobodnie rozwijać. Główną przyczyną jest niska jakość infrastruktury kolejowej, która ma ogromny wpływ na konkurencyjność tego rodzaju przewozów. Upowszechnienie transportu kombinowanego wymaga bowiem co najmniej dwukrotnego wzrostu prędkości kolejowych przewozów towarowych, a dzisiaj średnio nie przekracza ona 30 km/h. Konieczna jest również modernizacja infrastruktury liniowej i jej dalsza rozbudowa. Ponadto niezbędna jest także budowa terminali przeładunkowych. Innym problemem są bardzo wysokie stawki za dostęp do torów.
Na zwiększenie udziału transportu kombinowanego w rynku przewozów potrzeba sporych nakładów i czasu. Wciąż jednak bardzo wiele zależy od inwestycji rządowych i międzynarodowych projektów na rzecz rozwoju europejskiej sieci transportu kombinowanego. Na razie w Polsce brakuje środków, aby rozbudować infrastrukturę do obsługi transportu kombinowanego.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.