Cały projekt o wartości 1,1 mld EUR realizowało od 2004 konsorcjum TP Ferro, składające się z francuskiej spółki Eiffage i hiszpańskiej Dragados. Inwestycja została dofinansowane w ramach planu budowy sieci paneuropejskich TEN-T. Konsorcjum ma prawo do koncesji na zarządzanie trasą przez 50 lat.

Projekt umożliwił połączenie dwóch największych europejskich sieci kolei dużych prędkości. Dzięki niemu aktualny czas podróży z Barcelony do Paryża skrócił się o 75 minut, a z Figueres do Montpellier o 40 minut. Trasę obsługują składy typu LGV (Ligne à Grande Vitesse). Do oddania pozostał jeszcze odcinek Barcelona – Girona – Figueres. Zakończenie jego budowy zaplanowano na 2012 rok.

Na rok 2020 zapowiadane jest szybkie połączenie lyonu I Walencji. Wówczas też czas podróży pomiędzy Barcelona i Paryżem zostanie zredukowany do 4 godzin i 30 minut. Warto przypomnieć, że szybka kolej w obydwu krajach korzysta ze standardowego rozstawu torów, podczas gdy konwencjonalne linie kolejowe na Półwyspie Iberyjskim mają szersze tory.