Eurowiniety będą mogły być stosowane na unijnych korytarzach transportowych i wszystkich pozostałych autostradach. Celem znowelizowanej dyrektywy dotyczącej opłat drogowych dla samochodów ciężarowych jest lepsza ochrona środowiska naturalnego oraz troska o zdrowie obywateli , a także promowanie "zielonego" transportu.
Dzięki nowej dyrektywie państwa należące do Unii Europejskiej będą mogły wprowadzić dodatkowe opłaty zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci". Kierowcy ciężarówek najgorszych pod względem czystości spalin zapłacą więcej, a najlepszych (normy Euro V-VI) najmniej. Co więcej, bardziej ekologiczne pojazdy mogą być zwolnione od dodatkowych opłat - do końca 2013 r. ciężarówki Euro V i do końca 2017 r. ciężarówki Euro VI.

"Nowe europejskie zasady zachęcą operatorów do inwestowania w bardziej wydajną logistykę, mniej zanieczyszczające samochody i bardziej ekologiczny transport" – uważa europejski komisarz ds. transportu Siim Kallas.

Zgodnie z dyrektywą będzie można różnicować opłaty w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza i poziomu hałasu. Obecnie opłaty za kilometr wynoszą 15-25 eurocentów, natomiast mogą jeszcze wzrosnąć o około 3-4 eurocenty. Ponadto będzie można powiązać opłaty z intensywnością ruchu drogowego: w godzinach szczytu (maksymalnie przez 5 godzin dziennie)opłaty mogą być podwyższone nawet o 75%. Zdaniem europejskich urzędników ma to zachęcić przewoźników do lepszego planowania wyboru tras, co ma przełożyć się na rozładowanie korków.

Dyrektywa będzie dotyczyć pojazdów o ładowności ponad 3,5 tony, ale przewiduje też możliwość wyłączenia z nowych regulacji ciężarówek do 12 ton. Wiadomo już, że państwa, które zdecydują się na wprowadzenie nowych zasad, będą musiały informować KE o wielkości przychodów i o tym, na co pieniądze zostały przeznaczone. Europejscy urzędnicy zalecają, aby te pieniądze przeznaczać  na modernizacje infrastruktury i poprawę sektora transportowego. Co ważne, co najmniej 15% wpływów powinno wesprzeć europejskie sieci transportowe.

Ponadto nowa dyrektywa pozwala na łączenie opłat za przejazd w regionach górskich z opłatami za zanieczyszczenie powietrza lub hałas dla najbardziej nie-ekologicznych ciężarówek (klasa EURO 0-2 i klasa EURO 3 od 2015).

Ostatnim razem dyrektywa o eurowinietach była nowelizowana w 2006 r. Dotychczas wspólny system opłat był uzależniony tylko od rzeczywistych kosztów budowy i utrzymania dróg oraz odległości przebytej przez samochody.