Przedstawiciele amerykańskiej firmy zainteresowanej budową napowietrznej kolei mają rozmawiać w tej sprawie z władzami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, ponieważ ewentualny nadziemny tor kolei miałby powstać ponad zakopianką oraz ponad istniejącymi torami kolejowymi.

Przedstawiciel amerykańskiej firmy zapewnił, że budowa kolei napowietrznej na 100-km odcinku  może być zrealizowana w pięć lat od podpisania kontraktu. Maksymalne osiągane prędkości sięgają 200 km na godzinę. Wagony kolei są podwieszane na szynie na wysokości pięciu metrów nad ziemią. Jeden taki wagon może zabrać maksymalnie 120 osób.  Budowa napowietrznej kolei między Krakowem a Zakopanem wymaga kilku miliardów dolarów. Koszty te w znacznej części poniosłaby amerykańska firma, która później czerpałaby zyski z biletów.

Eagle Rail TransEnergy to amerykańska firma działająca od 70 lat, zajmuje się projektowaniem, rozwojem i wprowadzaniem innowacyjnych środków komunikacji, które stanowią alternatywę wobec samochodów, autobusów i tradycyjnej kolei. Napowietrzne koleje Eagle Rail działają m.in. w USA, Niemczech i Francji. Obecnie firma buduje taką kolej w Brazylii.