Popularność samoobsługowej odprawy potwierdza rzecznik lotniska Chopina Przemysław Przybylski. "W lipcu i sierpniu, kiedy odprawiamy najwięcej pasażerów, korzystanie z nowych form odpraw, jak m.in. internet, samoobsługowe kioski zwane self check-in, czy przez telefon, dają pasażerom możliwość uniknięcia stania w kolejce do tradycyjnych okienkowych form odprawy" – mówi.

Jak wynika z danych lotniska w styczniu ubiegłego roku ponad 90% osób odlatujących z Warszawy korzystało z tradycyjnej formy odprawy, ale już w grudniu 2010 r. było to 74%. "W ciągu całego 2010 r. pasażerowie prawie 150 tys. razy korzystali z samoobsługowych kiosków udostępnionych na ternie portu i ponad 35 tys. razy odprawiali się przez internet" – informuje rzecznik.

Na czym polega samoobsługowa odprawa? Pasażer, który odprawi się np. w kiosku, otrzyma wydrukowaną kartę pokładową, z którą może udać się do kontroli bezpieczeństwa, a następnie do samolotu. Bagaż można nadać na specjalnym stanowisku. Kioski self check-in działają na warszawskim lotnisku od września 2008 r. Nowe rozwiązanie najpierw wprowadziła Lufthansa, ale szybko za jej przykładem poszli inni przewoźnicy.

Ponadto pasażerowie LOT od marca 2011 r.mogą korzystać z kiosków web check-in, które umożliwiają odprawę przez internet. Na lotnisku znajduje się sześć takich stanowisk. Aby się odprawić pasażer loguje się w systemie, wybiera lot i miejsce w samolocie, a następnie drukuje kartę pokładową.

Od 2008 r. podróżni maja też możliwość odprawy przez telefon komórkowy. Usługa taka jest w ofercie Lufthansy, Austrian Airlines, PLL LOT, British Airways oraz El Al. "Karta pokładowa jest w takim przypadku dostępna w telefonie komórkowym jako MMS lub link do strony z odpowiednim plikiem. Pasażer prezentuje do zeskanowania z ekranu telefonu kod paskowy" - wyjaśnia Przybylski.