"Formami rekompensat dla społeczności mieszkającej w takim obszarze są na przykład wymiana okien na dźwiękoszczelne, wykup budynków albo odszkodowanie. Obszar jest tworzony w ostateczności, gdy wszystkie dostępne metody ochrony przed hałasem nie są skuteczne" — informuje Urszula Nelken, rzecznik GDDKiA.

Na razie brak odpowiednich przepisów wykonawczych, co blokuje budowę stref. Nie ma bowiem uregulowań dotyczących określenia, jakiego typu odszkodowania mogą być stosowane. Dlatego przygotowane przez resort infrastruktury rozporządzenie umożliwi poprawę sytuacji.

Zdaniem ekspertów ważne jest również, aby OOU można było stosować również w przypadku projektów miejskich, już po wykonaniu projektu. Obecnie nowe przedsięwzięcia w miastach podlegają obowiązkowi tworzenia obszarów ochronnych, ale często blokuje to wykonanie inwestycji. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podkreśla, że w ramach nowelizacji ustawy o ocenie oddziaływania na środowisko "zostało zaproponowane rozszerzenie regulacji" i że temat drogowych inwestycji miejskich zostanie potraktowany podobnie jak drogi krajowe.