Trasa linii ma prowadzić przede wszystkim przez tereny niezamieszkane. Zarządowi PKP PLK przedstawione zostały trzy warianty przebiegu trasy, a wybrano taki, wg którego trasa na odcinku Warszawa – Łódź rozpoczyna się w okolicach stacji Warszawa Zachodnia, przechodzi przez tereny kolejowe, następnie biegnie w wykopie na odcinku około 6,5 km w stronę S8, w kierunku Ożarowa Mazowieckiego. Dalej w kierunku północnym od Skierniewic. W rejonie Strykowa skręci na południowy zachód i w stronę Łodzi. Tunelem przebiegnie na odcinku od stacji Łódź Widzew do stacji Łódź Fabryczna. Na powierzchnię pociągi poruszające się tą linią wyjadą za stacją Łódź Kaliska, a następnie trasa będzie wiodła w kierunku Sieradza. Potem, za Nowymi Skalmierzycami linia rozdzieli się w stronę Poznania i Wrocławia. Do stolicy Wielkopolski pojedziemy przez okolice Pleszewa, Jarocina, Środy Wielkopolskiej, wjeżdżając do miasta od strony południowo-wschodniej. Do Wrocławia pociągi mają jechać z okolic Nowych Skalmierzyc w stronę Ostrzeszowa, przez okolice Oleśnicy, Laskowic, Świętej Katarzyny i z kierunku południowego dojadą do stolicy dolnego Śląska.

Budowa tzw. linii "Y" ma kosztować przynajmniej 20 mld zł. Na razie nie wiadomo, jak inwestycja zostanie sfinansowana, ale rozważa się partnerstwo publiczno-prywatne i system koncesyjny.

Długość linii "Y" to około 469 km. Dzięki jej powstaniu czas podróży na trasie Warszawa - Łódź wyniesie 35 min., pomiędzy Warszawą a Poznaniem - 1 godz. 35 min., natomiast ze stolicy do Wrocławia mamy się dostać w czasie 1 godz. 40 min. Pierwsze pociągi mają pojechać nową trasą za 9 lat.