Według raportu w latach 2008-2010 na polskich drogach krajowych liczba kilometrów dróg o najwyższym poziomie ryzyka zmniejszyła się o 19%, czyli na 3 tys. km. Ponadto w tym okresie czasu o 18% zmalała liczba wypadków ciężkich, w których byli zabici i ranni, a o 21% spadła liczba ofiar śmiertelnych. Lepsze wyniki udało się osiągnąć pomimo 6-procentowego wzrostu łącznej drogi przebytej przez pojazdy.

Jak uważają autorzy raportu EuroRap, „te pozytywne zmiany są niewątpliwie efektem prowadzonych działań inwestycyjnych na polskich drogach, wprowadzania automatyzacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym i pozytywnych zmian zachowań uczestników ruchu drogowego”.

Do tak dobrych wyników przyczyniła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która m.in. w 2007 r. rozpoczęła Program Ochrony Życia i Zdrowia Użytkowników Dróg Krajowych - Drogi Zaufania. Założenia tego programu opierają się na współdziałaniu czterech czynników: inżynierii (upłynnianie ruchu i bezpieczna infrastruktura), nadzoru nad ruchem (bieżące analizy i egzekwowanie prawa), komunikacji ze społeczeństwem i edukacji (m.in. promocja świadomych, bezpiecznych zachowań) oraz ratownictwo medyczne (współpraca ze służbami ratownictwa medycznego np. Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym).

Zdaniem drogowej dyrekcji tylko współdziałanie wszystkich tych elementów wpływa na podnoszenie bezpieczeństwa.