Jednym z bardzo ważnych aspektów powstania autostrady do granicy z Niemcami jest umożliwienie lepszego rozwoju kraju poprzez połączenie z międzynarodową siecią autostrad, co ma nie tylko znaczenie dla regionu, ale i dla połączenia z drogami krajowymi i doprowadzenia ruchu do centrum logistycznego kraju. To bezpośrednio wpływa na zmniejszenie kosztów niektórych usług ze względu na łatwość i szybkość połączenia.

Powstanie autostrady do granicy z zachodnim sąsiadem równocześnie przekłada się na turystykę, bo nie od dziś wiadomo, że nie może się ona prawidłowo rozwijać bez dostępu do dobrych jakościowo dróg o dużej przepustowości i dopuszczalnej wysokiej prędkości jazdy, które stanowią jeden z głównych filarów rozwoju i których nie zastąpi ani kolej ani transport lotniczy. Nieodzownym efektem powstania drogi jest możliwość lepszego przepływu ludzi i towarów. Jest to spora szansa dla pobliskich miejscowości, bo zdecydowanie korzystnie wpłynie ona na ich rozwój ze względu na np. zwiększenie atrakcyjności gruntów, tworzenie nowych miejsc pracy poprzez zwiększenie ilości firm działających w rejonie łatwiejszego dostępu do autostrady.

Jak wyliczyli naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oddanie do użytku ponad 100 km autostrady do niemieckiej granicy oznacza możliwość utworzenia w regionie ponad 9 tys. miejsc pracy nie tylko pod wpływem perspektyw rozwojowych firm, ale także z uwagi na nowe stanowiska, powstałe w wyniku użytkowania nowego szlaku. Firmy lokalne zyskują na skróceniu czasu dojazdu i zwiększeniu płynności jazdy, co przekłada się na np. mniejsze zużycie paliwa i eksploatację pojazdów. Przedsiębiorstwa powinny stać się bardziej konkurencyjne, prognozowany jest wzrost ich przychodów, obniżenie kosztów ogólnych, co znajdzie przełożenie na wzroście zatrudnienia. Już na etapie budowy autostrady ilość przedsiębiorstw w 66,7% okolicznych gmin powiększyła się. W najbardziej komfortowych warunkach, jeśli chodzi o rozwój pod wpływem powstania nowej trasy, są miejscowości zlokalizowane w pobliżu węzłów autostradowych.

Trzeba również pamiętać o znaczeniu autostrad dla ruchu lokalnego, który wraz z otwarciem każdego nowego odcinka zdecydowanie zmniejsza natężenie przejazdów w małych miejscowościach, przyczyniając się m.in. do zwiększenia jakości i komfortu życia ich mieszkańców.

Kiedy uruchomione zostanie autostradowe połączenie na trasie Warszawa – Berlin, możliwości rozwoju gospodarczego i turystycznego jeszcze bardziej się otworzą. Tym samym Polska stanie się bardziej przystępna dla ludzi z zachodniej część Europy. W wymiarze międzynarodowym autostrada A2 planowana do miejscowości Kukuryki przy granicy z Białorusią zdecydowanie zwiększy tranzyt pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią, a Polska na tej trasie będzie też ważnym „przystankiem” dla inwestorów. Eliminacja barier w postaci braku możliwości sprawnego i szybkiego dojazdu pozwoli na lepsze wykorzystanie położenia geograficznego Polski, co przełoży się na profity ekonomiczne i rozwój rynku.

Więcej o autostradzie A2 Nowy Tomyśl - Świecko w dwumiesięczniku "Geoinżynieria drogi mosty tunele 6/2011 [35]